نیوشا توکلیان عکاس ایرانی، جایزه اصلی بنیاد پرینس کلاوس (Prince Claus Fund) در سال 2015 را به خود اختصاص داد.

در بیانیه‌ بنیاد پرنس کلاوس در مورد آثار وی چنین آمده است: «ویژگی‌های فکری و زیبایی‌شناسانه‌ آثار نیوشا توکلیان، کلیشه‌های معمول را به چالش می‌کشد و الهام‌بخش بسیاری از عکاسان جوان در خاورمیانه است.»

نیوشا توکلیان در واکنش به دریافت این جایزه در یادداشتی در صفحه فیسبوکش نوشت:

«من مفتخر به دریافت جایزه اصلی  پرنس کلاوس سال 2015 شده ام و هرگز این روز در زندگی من فراموش نخواهد شد. اما متاسفانه برای من سخت است که بتوانم از این جایزه آنگونه که باید لذت ببرم. چرا که منطقه ای که در آن کار و زندگی می کنم در شعله های آتش است و دهها هزار نفر به دنبال پناهندگی در سرزمینهای دور هستند.

من تصمیم  گرفته ام تا 130 هزار یورو به جایزه شید کمک کنم. جایزه شید یک جایزه عکاسی کاملا مستقل در ایران است و آنها از این پول برای برای یک گرنت سالیانه برای دو عکاس و یک برنامه 5 ساله آموزشی برای عکاسان مستند جوان ایران استفاده خواهند کرد.

بنیاد خیریه محک به کودکان مبتلا به سرطان کمک می کند. آنها پسرعموی من علیرضا را که از سرطان خون رنج می برد تحت درمان قرار دادند. علیرغم مراقبتهای رایگان و فوقالعاده متاسفانه او در 10 سالگی درگذشت. من مدتها پیش تصمیم به حمایت از این نهاد گرفتم و جایزه پرنس کلاوس به من کمک میکند تا 10 هزار یورو به این بنیاد خیریه کمک کنم.

حیوانات عشق زندگی من هستند و آنها چندین سازمان خوب در حمایت از حیوانات در ایران وجود دارد. من به داوطلبان جوانی را که روزانه در پناهگاههای حمایت از حیوانات کار میکنند ادای احترام میکنم. به همین منظور 7000 یورو را با این سازمانها تقسیم خواهم کرد.

همچنین امروز تصمیم گرفتم 15000 یورو دیگر را به یک سازمان حامی پناهندگان افغان و سوری اهدا کنم. من در هر دو کشور کار کرده ام و می خواهم پاسخ مهربانی عراقی ها و سوری هایی را بدهم که علیرغم شرایط وخیمی که در آن زندگی می کردند همواره از من با مهربانی استقبال کردند.»

نیوشا توکلیاندر نهایت جایزه‌ی خود را به تمامی همکارانی که خود را در معرض خطرات جانی قرار می‌دهند تا روایت‌گر داستان افرادی باشند که هیچ گوش شنوایی ندارند تقدیم می‌کند.

 

گفتنی است این برای نخستین بار است که جایزه‌ی اصلی پرینس کلاوس به یک عکاس تعلق می‌گیرد. این بنیاد از ده هنرمند و شخصیت فرهنگی دیگر به جهت فعالیت‌های پیشرویی که در زمینه‌ی فرهنگ و توسعه داشته‌اند تقدیر می‌کند. جایزه در روز دوم دسامبر در برنامه‌ای با حضور خانواده سلطنتی هلند به وی اهدا خواهد شد.

علاوه بر جایزه‌ی صد هزار یورویی، نمایشگاهی از عکس‌های نیوشا توکلیان از بیست و هفتم نوامبر ۲۰۱۵ تا چهارم مارس ۲۰۱۶ در گالری بنیاد پرنس کلاوس در آمستردام برپا خواهد شد.

newsha

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده