1323254

آثار مجید سعیدی و ساتیار امامی با حضور علاقمندان به عکاسی نقد و بررسی شد.

به گزارش ایسنا، در نشست نقد و بررسی آثار مجید سعیدی و ساتیار امامی که چهارشنبه‌شب (۱۱ شهریور) در کتابخانه موزه هنرهای معاصر برگزار شد، محمد مهدی رحیمیان به عنوان کارشناس با نمایش مجموعه ۱۰۰تایی از عکس‌های مجید سعیدی با نام «زندگی در جنگ» گفت: آثار سعیدی در این مجموعه زندگی روزمره اقشار مردم و طبقات مختلف در افغانستان را به نمایش گذاشته است

وی بیان کرد: مجید سعیدی عکاس روزنامه‌هایی چون ابرار، مشارکت، صبح امروز، انتخاب و خبرگزاری فارس بوده و برنده جایزه‌های بزرگ بین‌المللی است. از مهم‌ترین جوایز وی جایزه تصویر سال آمریکا در سال ۲۰۰۵ و گرنت فتورپرتاژ فرانسه در سال ۲۰۱۵ بوده است.

رحیمیان با اشاره به اینکه مجموع عکس «زندگی در جنگ» در قالب کتابی با همین عنوان چاپ شده است گفت: این اثر در سطح بین‌المللی نیز توجه مطبوعات دنیا را جلب کرد و اغلب اعتراف کرده بودند تاکنون این جنبه از زندگی در افغانستان را در جایی ندیده بودند.

وی تصریح کرد: سبک و سیاق کار سعیدی به لحاظ عاطفی و گرایش‌های کلاسیک وی به کارهای «یوجین اسمیت» شباهت دارد.

وی با اشاره به عکاسی سعیدی در افغانستان از جنبه‌های زندگی مردم گفت: او با نفوذ کلام و زندگی در مدت ۵ سال در افغانستان، موفق به عکاسی حتی از حریم خانوادگی افراد شده است، در حالیکه می‌دانیم عکاسی از زندگی شخصی افراد سخت‌ترین نوع عکاسی است.

این کارشناس نقد عکس با بیان اینکه مجید سعیدی حتی از گرفتن عکس با موبایل ابایی ندارد گفت: خود وی عنوان کرده است سعی می‌کنم از قابلیت خوب این ابزار استفاده کنم و عکاسی با تمام دوربین‌های در دسترس را تجربه کنم.

رحیمیان با اشاره به اینکه سعیدی در اغلب عکس‌هایش حتی در زندگی افراد اختلالی ایجاد نکرده اظهار کرد: وی حتی در عکس‌های خود به آرامش و تاملی رسیده است که شاید خیلی از عکاسان به این مرحله نرسیده باشند

وی تاکید کرد: در برخی عکس‌ها به سبب شرایط خاص و در جنگ بودن کشور افغانستان، وی سعی کرده با استفاده از نماد آسمانِ ابری، این شرایط را بهتر نشان دهد که این مسئله کاملا آگاهانه و از قبل برنامه‌ریزی شده بود.

کارشناس نقد عکس در ادامه گفت: از موارد قابل اهمیت در نگاه مجید سعیدی در این عکس‌ها، آداب و رسوم مردم این کشور از سال ۲۰۱۰ به این طرف است.

وی درباره برخی رفتارها نظیر زورآزمایی‌ها و ورزش‌های زیرمجموعه بدنسازی و پرورش‌اندام و رزمی گفت: به گفته وی، این ورزش‌ها اغلب نتیجه در مهاجرت معکوس افغان‌ها به ایران و استفاده از این آموخته‌ها در کشور افغانستان دارد.

وی به نقل بخشی از صحبت‌های مجید سعیدی در تفسیر این مجموعه عکس اشاره و اظهار کرد: سعیدی می‌گوید در این مجموعه سعی کرده ام از بالا به پایین به سوژه نگاه نکنم، و هم‌سطح آنان باشم و به مردم احترام بگذارم؛ همچنین با توجه به نزدیکی فرهنگی افغانستان با ایران اعتماد آنها را جلب کرده و با دوستی و نزدیکی به آنان این مجموعه عکس تهیه شد.

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده