عکس آنلاین[1] / مصطفی ملکی:‌ عکس بالا چیزی‌ست که عکاس خلق کرده است. اما آن را نگرفته است. عکاس و سوژه با یکدیگر همکاری کرده‌اند تا این تصویر را خلق کنند. بله،یک تفاوت وجود دارد، یک تفاوت عمده. عکاس‌ها می‌توانند به طور کلی در رسته‌ی هنرمندان دسته‌بندی شوند. اما آنها به این احتیاج دارند تا یک تمایز روشن و خودآگاهی در آنچه که انجام می‌دهند را داشته باشند.

حال کمی عمیق‌تر به این موضوع نگاه می‌کنیم: گرفتن عکس یک مفهوم است. به طور تحت‌الفظی، گرفتن عکس نیاز به یک عکاس دارد که نشسته و یا ایستاده لحظه‌ای را که در مقابل او در حال رخ دادن است را بگیرد. انواع عکاسانی که صحنه‌ها را می‌گیرند شامل: عکاسان عروسی، فتوژورنالیست‌ها، عکاسان مستند، عکاسان خیابانی، عکاسان ورزشی، عکاسان کنسرت‌ها، عکاسان حیات وحش و عکاسان منظره می‌باشد.

چرا این‌ها صحنه‌ها را می‌گیرند؟‌ گرفتن یک صحنه لزوماً به این معنا نیست که شما قصد پیدا کردن یک لحظه را دارید تا شاتر را بزنید و آن را یک روز بنامید. برای مثال، عکاسان منظره ساعت‌های بیشماری را به دنبال نور دلخواه در مکان مورد نظرشان هستند تا بتوانند عکس دلخواه‌شان را بگیرند. این کار بسیار تنش زاست.

برای عکاسان دیگر این مسئله بیشتر با پیش‌بینی و یا حتی شانس همراه است. پس اگر بخواهیم صادق باشیم باید در هر لحظه و هر مکان آماده بود تا بتوان پیش‌بینی کرد و از شانس احتمالی استفاده کرد.

از سوی دیگر مفهوم خلق عکس به این نیاز دارد که عکاس به طور فعال در گرفتن عکس شرکت کند. اگر چیزی در صحته به طور عادی اتفاق نیفتاده باشد و عکاس در تبدیل شدن آن به عکس نقش مهمی داشته باشد، پس عکاس یک عکس را خلق کرده است. خلق کردن عکس‌ها نیاز به حضور مداوم شما در صحنه دارد تا بتوانید آنطور که می‌خواهید صحنه‌ی مورد نظر را در قاب بیاورید. شاید بتوان عکاسن پرتره، عکاسان موسیقی، عکاسان مفهومی، عکاسان ویرایشگر، عکاسان تجاری، عکاسان استودیویی و حتی عکاسان عروسی را در این دسته جای داد. یک عکاس ممکن است هم به گرفتن عکس و هم به خلق عکس تمایل داشته باشد. البته عکاسانی هم هستند که فقط یک راه را برای خود انتخاب می‌کنند.

حال بیان این موضوع چه اهمیتی دارد؟ فقط به خاطر آنکه به ما کمک کند تا از نوع کاری که در حال انجامش هستیم تعریف درست‌تری داشته باشیم. آنچه که شما انجام می‌دهید می‌تواند خلاقانه‌تر باشد فقط اگر یک صحنه را برای وارد کردن ایده‌هایتان دستکاری کنید. اما از سویی دیگر خلاقیت شما می‌تواند به همراه قدرت پیش‌بینی شما و توانایی‌تان برای حدس زدن آنچه که قرار است روی دهد باشد(که این خود مهارتی‌ست که به ممارست و درک عمیق از آن موضوعی نیاز دارد که شما می‌خواهید عکس بگیرید).

در پایان باید گفت که هر چه شما احساس بهتری از خود‌آگاهی به آنچه که در حال انجامش هستید داشته باشید، شما می‌توانید با توجه به مهارت‌های خود خلاقیت را از طریق اثری که می‌گیرید و یا خلق می‌کنید به دیگران عرضه کنید.

References

  1. ^عکس آنلاین (aksonline.ir)

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده