به گزارش ایرنا، مسعود افشانی عصر سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به تجربه برگزاری دو دوره جشنواره عکس نورنگار و وجود ظرفیت ها و استعدادهای خلاق هنر عکاسی، ابراز امیدواری کرد که سومین جشنواره به صورت بین المللی در دو بخش منطقه ای و فرامنطقه ای برگزار شود.

وی اظهار کرد مجموعه نورنگار همیشه خود را متعهد به فعالیت های فرهنگی و هنری می داند لذا در این راستا تاکنون با همکاری چهارده اداره کل استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کارگاه های آموزشی رایگان عکاسی برگزار کرده و این روند را همچنان در سایر استان ها هم ادامه خواهد داد.

وی همچنین از برگزاری بیش از ۴۰۰ نمایشگاه عکس در زمینه های مختلف در سراسر کشور خبر داد و گقت: علاوه بر برگزاری اینگونه نمایشگاه ها، عکس ها و آثار برگزیده نخستین جشنواره عکس نورنگار نیز به صورت کتاب تمام رنگی گردآوری و منتشر شد.

افشانی همچنین با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره عکس نورنگار در سال گذشته، ارسال بیش از ۱۳هزارو ۸۰۰اثر از ۱۵۰۰ عکاس را نشانگر اقبال خوب این رویداد هنری در سطح کشور برشمرد.

وی همچنین با اشاره به فراخوان منتشره دومین جشنواره هنری عکس نورنگار، اظهار داشت: این جشنواره در دوبخش اصلی و جنبی برگزار خواهد شد.

افشانی یادآور شد که تمامی جزئیات دومین جشنواره عکس نورنگار در سایت این جشنواره قابل مشاهده است.

دبیر دومین جشنواره عکس نورنگار هدف اصلی این دوره جشنواره را تاکید بر حضور و نقش جوانان در هنر عکاسی و تبیین جایگاه هنر عکاسی در میان همگان عنوان کرد.

افشانی گفت: دومین دوره جشنواره عکس نورنگار به موضوع آیین های ملی و محلی می پردازد و خوشبختانه تاکنون بیش از ۶۷۹اثر بسیار خوب به دبیرخانه ارسال شده است.

وی از ایجاد و راه اندازی دبیرخانه دائمی جشنواره عکس نورنگار از امسال خبر داد و گفت: پس از برگزاری این جشنواره نظرسنجی انجام خواهد شد تا برپایی این رویداد آسیب شناسی شود.

به گفته دبیر دومین جشنواره عکس نورنگار از دوره آینده کارگاه های آموزشی به همراه سمینارهایی را نیز برگزار خواهیم کرد.

افشانی در ادامه به هیئت داوران این رویداد هنری اشاره کرد و افزود: داوری این دوره توسط ساعد نیک ذات؛ فرهاد سلیمانی و خانم کتایون قدس راد انجام خواهد شد و به صورت مرتب نیز نشست های دست اندرکاران جشنواره برگزار می شود.

به گفته افشانی خوشبختانه در فراخوان جشنواره مقررات سختی را برای حضور عکاسان در نظر نگرفتیم لذا حضور در جشنواره برای همه عکاسان آزاد است و محدودیت سنی هم وجود ندارد.

وی با اشاره به دوبخشی بودن جشنواره به صورت اصلی و جنبی ،گفت: هر عکاس می تواند حداکثر ۸ تک عکس در بخش اصلی و ۸ تک عکس یا به صورت مجموعه عکس به شرطی که از ۱۶ عکس تجاوز نکند به دبیرخانه ارسال کند.

افشانی پیش بینی کرد از لحاظ کیفی و کمی این دوره نسبت به جشنواره گذشته پیشرفت بیشتری داشته باشد.

وی اضافه کرد: سال گذشته نمایشگاه عکس های برتر به مدت یک هفته در باغ موزه قصر برگزار شد؛ همچنین به کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز این آثار در دیگر شهر ها به نمایش گذاشته شد.

دبیر دومین جشنواره عکس نورنگاردر ادامه به جوایز این دوره از جشنواره نیز اشاره کردو گفت: جشنواره در بخش اصلی، سه نفر برنده خواهد داشت، که به نفر اول تندیس جشنواره ،تقدیرنامه، جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریال؛ نفر دوم: تندیس جشنواره ،تقدیرنامه ،جایزه نقدی ۲۰ میلیون ریال و نفر سوم: تندیس جشنواره ،تقدیرنامه ،جایزه نقدی ۱۰ میلیون ریال اختصاص می یابد ؛ همچنین در بخش جنبی جشنواره سه نفر برنده خواهد داشت که به نفر اول تندیس جشنواره ،تقدیرنامه ،جایزه نقدی ۲۰ میلیون ریال ، نفر دوم: تندیس جشنواره ،تقدیرنامه ،جایزه نقدی ۱۵ میلیون ریال و نفر سوم: تندیس جشنواره ،تقدیرنامه ،جایزه نقدی ۱۰ میلیون ریال تعلق می گیرد.

به گفته افشانی جایزه ویژه هیات داوران نیز یک دستگاه دوربین عکاسی Canon EOS-6Dخواهد بود.

دبیردومین جشنواره عکس نورنگار خاطرنشان کرد که علاقه مندان برای حضور در این رویداد هنری می توانند تا ساعت ۲۴ بیستم شهریور ماه جاری آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

افشانی تاکید کرد که دریافت آثار تنها از طریق سایت جشنواره به نشانی stival.noornegar.com امکان پذیر است.

وی خاطرنشان کرد که دستورالعمل، فراخوان و شرایط شرکت در دومین جشنواره هنری عکس نورنگار هم اکنون در سایت جشنواره قابل مشاهده است.

وی افزود که آئین اختتامیه جشنواره و برپایی نمایشگاه آثار برگزیده در مهرماه جاری برگزار و از برگزیدگان تجلیل خواهد شد.

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده