مدیر اجرایی نمایشگاه عکس بازار تاریخی اراک در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: در این نمایشگاه از برنامه های جنبی جشنواره ملی عکس بازار اراک است که در آن ۵۵ قطعه عکس رنگی، سیاه و سفید در ابعاد ۵۰ در ۷۰ از ۲۴۰ عکاس بومی وغیر بومی در معرض دید عموم قرار گرفته است.

محمد اسدی گفت: عکس های منتخب این نمایشگاه از مجموع یک هزارو ۹۰۰ عکس ارسالی به جشنواره ملی عکس بازار تاریخی اراک انتخاب شده است.

وی توضیح داد: عکس های عرضه شده در این نمایشگاه با موضوع مستندات اجتماعی شامل تاثیر نامطلوب عوامل انسانی و نوسازی های اخیر بر تغییر و تخریب معماری بازار، تاثیر احتمالی وقایع طبیعی بر بناهای تاریخی و تعمیم آن به بازار و نقش فرهنگی مجموعه بازار در کاهش آسیب های اجتماعی و معماری شامل عکاسی با رویکرد ارایه ویژگی های فرهنگی و معماری دوران قاجار با به کارگیری نور محیط از مجموعه بازار است.

اسدی ادامه داد: بخشی از عکس های به نمایش درآمده در این نمایشگاه ابعاد بزرگتری دارند که به (سراسر نما) معروف هستند.

وی گفت: علاقه مندان به هنر عکاسی می توانند از آثار عرضه شده در این نمایشگاه به مدت یک هفته بازدید کنند.

جشنواره ملی عکس بازار تاریخی اراک شامگاه چهارشنبه با معرفی نفرات برتر در سرای مهر این بازار به کار خود خاتمه داد.

این جشنواره از ۲۸ تیرماه به مدت چهار روز با رقابت ۹۵ عکاس از استان های مختلف برای ثبت جلوه های هنری و ارزشی مجموعه تاریخی بازار کلانشهر اراک برگزار شد.

مجموعه بازار تاریخی اراک در بافت قدیمی و مرکزی شهر واقع شده و اکنون نیز همچون گذشته از رونق اقتصادی خوبی برخوردار است.

بنای اصلی بازار اراک در اوایل دوره قاجار و در زمان فتحعلی شاه، توسط یوسف خان گرجی سپهدار بنیان نهاده شد و به همراه سراها و تیمچه های وابسته از معماری جالب توجهی برخوردار است.

بنای کنونی بازار مشتمل بر یک راسته اصلی شمالی – جنوبی به طول ۸۸۰ متر و یک راسته شرقی – غربی به طول ۶۰۰ متر است که در محل تقاطع آن ، چهارسوق زیبایی ساخته ا ند.

راسته شمالی – جنوبی بازار به صورت مستقیم از دروازه قبله در جنوب تا دروازه راهزان در شمال امتداد می یابد.

عرض بازار از ابتدا تا انتها پنج متر است و راسته شمالی و جنوبی به هشت قسمت یکصد متری، هر قسمت دارای ۵۰ باب مغازه، تقسیم می شود که به هر کدام آن ها گذر می گویند.

در دوره اخیر دو گذر قسمت شمالی این راسته تخریب شده و گذر جنوبی یا یکصد متر از جنوب راسته اصلی ، به صورت دو طبقه ساخته شده که ارتفاع آن به هشت متر می رسد.

در سال های اخیر به علت بی توجهی، قسمتی از پوشش طاق و گنبدی این گذر فرو ریخته و همچنین سردر زیبای آن به هنگام احداث ساختمان بانک ملی از میان رفت که سال ۸۹ سردر بازار با ویژگی های معماری بنای اصیل آن بازسازی شد.

علاوه بر دو راسته اصلی در مجموعه بازار اراک حدود بیست سرا و تیمچه وجود دارد که در آنها فعالیت های مختلفی در جریان است، ۱۸ واحد از این بناها در قسمت جنوبی بازار قرار گرفته که از مهمترین آنها سرای نوذری، سرای کتاب فروش ها و سرای کاشانی است.

سرای نوذری که زیباترین سرای بازار اراک به شمار می آید به فرش فروشان اختصاص دارد و ساختمان آن دو طبقه است، سرای کتابفروش ها نیز از وسعت و معماری جالب توجهی برخوردار بوده و متشکل از یک تیمچه و سرای دو طبقه است.

مجموعه بازار تاریخی اراک در سال ۱۳۵۳ به شماره ۱۲۸۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده