yad

پایگاه عکاسی زوم نیوز – از دیدگاه فردی ، در دنیای امروز هنر وهنرمند نقش کم رنگی در جوامع مختلف بشری دارند  در صورتی که اگر به اطراف خود نگاه کنیم چیزی جز هنر نمی بینیم مثل نقاشی روی دیوار خانه شما ،مبلی که روی آن می نشینید و ماشینی که سوار آن می شوید و… ، اینها همه هنر هستند که به اشکال متفاوت تصویر گشته اند و در سیر تکاملی هنر فقط اسم آنها عوض شده است.

به اعتقاد برخی منتقدین شروع هنر مدرن تقریباٌ در نیمه دوم قرن ۱۸ با حضور هنر رومانتیسیسم می باشد وبرخی فوویسم را آغازگر هنر مدرن دانسته وبرخی دیگر امپرسیونیسم را مدرنیسم تلقی می کنند به هر حال ،هنرمدرن همچون کلاسیسیسم ونئوکلاسیسیسم که تأکید بر عقلانیت داشتند او نیز به دنبال کشف حقایق از طریق خردگرایی است و در حالی که احساسات ،تخیل،خردگرایی وطبیعت گرای را نیز به همراه داشته ،باعث شکل گیری سبک ها و مکتب های جدید هنری در دنیا شد .

هنر وابسته به ارزش ها ، عقاید ، طرزفکرها ، ابزارهای زندگی ونحوه ی به کار گیری آن ابزارهاست که مجموعه ی اینها فرهنگ راایجاد می کند و می توان گفت : هنر هر جامعه ، رابطه ای مستقیم و بسیار تنگاتنگ با فرهنگ جامعه ی خود دارد و این دو تأثیرپذیری بسیار زیادی از یک دیگر دارند . به گونه ای که ، اگر فرهنگ و زیر مجموعه های آن تغییر کند این امر موجب تغییر هنر آن جامعه نیز خواهد شد و هم چنین هنرمند در خلق آثار هنری او می توانند در فرهنگ جامعه تأثیرگذار باشد .

متأسفانه در ایران هنر و فرهنگ مدرن چنان که باید جایگاه اصلی و مخاطبان خود را پیدا نکرده است . فرهنگ و تمدن در ایران بسیار باسابقه است ولی در عصر حاضر این سابقه کم رنگ شده و جایگاه خود را از دست داده ، زیرا در جامعه ی ایرانی مدرنیسم و سنت به جای آن که در راستای یک دیگر حرکت کنند و مکمل هم دیگر باشند ، در مقابل یک دیگرند و به اشتباه هنر مدرن به معنی نفی کلاسیسیسم تلقی گشته است .

جوامع بشری روزبه روز در حال پیشرفت و نوآوری هستند که این امر مدرنیسم را به همراه دارد ، مدرن شدن و ایجاد ابزار جدید فرهنگ جدید را پدید می آورد ولی تا حدودی انسان در آغاز بهره برداری و استفاده از ابزار و ارزش های جدید مشکل داشته است زیرا ذهن آدمی قدرت درک و هضم سریع و بالقوه بودن ابزار جدید را ندارد مانند زمانی که اتومبیل اختراع شد و انسان ها از آن وحشت داشتند ، درک هر ابزار و فهم هر هنری به زمان مربوطه وابسته است .

مدرنیسم در ایران معنایی است گنگ که همه جا آن را می بینیم و هیچ جا آن را حس نمی کنیم در واقع مدرنیسم در ایران ظاهری است . از دیدگاه منتقدان مدرنیسم پس از ۷۰ سال از آغاز خود به ایران رخنه کرد ولی مدرنیسم ریشه در تجلی عناصر مدرن در قالب مدرنیزاسیون را طالب است . آیا این امر در ایران تحقق بخشیده است ؟! در عصر امروز ما از تلفن همراه و اتومبیل استفاده می کنیم ولی نحوه ی به کارگیری صحیح آن را نمی دانیم به نحوه ای که فرهنگ ما با ابزار مدرن ما در تضاد است ، ما اتومبیل داریم ولی آیا فرهنگ ترافیک را نیز کاربردی نموده ایم ؟!

از جایگاه هنر کلاسیک می توان برای پیشرفت هنر مدرن بهره گرفت یکی از موانع اصلی در هنر ایران مدرن کار کردن ، به روز کار کردن و ایده پردازی های جدید است که متأسفانه با وجود ذهنیت کلاسیک هنرمندان و فرهنگ واپس گرایی از هنر مدرن مکانیزم هضم و جذب مخاطبان در قالب کاربردی کردن افکار بصری به صورت مفهومی و کانسپچوالیزم میسر نگشته و هنرمندان قالب های گذشته و ساختارهای واقع گرا را تنها اشاعه ی هنر دانسته و به سوی خردگرایی و ایجاد سبک های جدید با قدم های کند در حرکت هستند . سمت و سو گرفتن به سوی مدرنیسم به معنای نفی هنر کلاسیک نیست از تقابل مدرنیسم و کلاسیسیسم می توان جست که مدرنیسم کلاسیسیسم را نفی نمی کند بلکه به نقد آن می پردازد .

هنرمندان مدرن در ایران به دو گروه گرایش یافته اند . آن ها که آثاری به ظاهر مدرن دارند ، بی آن که درکی از مدرنیسم داشته باشند تنها نو شدن را به منزله ی هنر مدرن تلقی کرده اند و آن هایی که آثارشان در افکار مردم و هنرمندان دیگر قابل قبول نیست در حالی که قالب مدرنیسم در هنرشان تجلی یافته است .

همان طور که گفته شد فرهنگ و هنر رابطه ی مستقیم و تأثیرگذار با یک دیگر دارند . وظیفه ی اصلی هنرمند خلق و آفرینش هنری است برای مردم و در خدمت جامعه . هنرمند می تواند با تغییر ارزش ها و طرز فکرها فرهنگ غنی و پربارتری برای جامعه ی خود ایجاد کند در حالی که جامعه و فرهنگ مدرن ایرانی بسیار کم رنگ است ، هنرمند می تواند آن را به بالاترین درجه برساند و در این راه هنرمندانی می توانند پیش رو باشند که ، مدرن بودن را درک و لمس کرده اند زیرا هنر مدرن از بازتاب کلاسیسیسم نشأت گرفته و در ابتدا باید هنرمند به طبیعت گرایی روی آورد و سپس به استحاله ی فرم در طبیعت بپردازد تا جایی که هنر انتزاعی شده و سبک ویژه بیافریند . زمانی که اثر هنری آفریده شده همراه با خرد گرایی هنرمند زاده شود ، می تواند بستری مدرن در جامعه ی خود ایجاد نماید و این امر مستلزم درک جریان طبیعت گرایی به سوی انتزاع گرایی می باشد .

هنرمندان جوان به هنر مدرن نزدیک تر هستند ، زیرا ارزش های آن ها با ساختار هنر مدرن رابطه ی نزدیکی یافته ،  طرز فکر آن ها رشد پیدا کرده و بلوغی متفاوت نسبت به نسل های قبل دارند و می توانند اثر مهمی در جامعه ی امروز داشته باشند به شرط آن که هنرمندان نسل های قبل برای پیشرفت آن ها آستین همت بالا زده و به این هنر و جامعه ی جوان کمک کنند تا جایی که بتوان هنری در ساختار مدرنیسم با افکار و فرهنگ ایران خلق نماییم .

محمد شمس

تابستان ۱۳۹۴

 

 

 

 

 

 

 

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده