عکس آنلاین[1] / مصطفی ملکی: جولیا مارگارت کامرون متولد دویست سال پیش به تاریخ ۱۱ ژوئن ۱۸۱۵، عکاس زن انگلیسی بود که به خاطر پرتره‌هایش از افراد مشهور آن زمان و همچنین عکس‌هایش با درونمایه‌های افسانه‌ای شناخته شده است.

خوانشِ بئاتریچه چنچی. نام مدل: ماری پرینسِپ. ۱۸۶۶

دوره‌ عکاسی کامرون خیلی کوتاه بود؛ یازده سال از زندگانی‌اش(۱۸۶۴ تا ۱۸۷۵). در سال ۱۸۶۳، زمانیکه ۴۸ سال سن داشت، دخترش یک دوربین را به عنوان هدیه به او داد. با همین هدیه دوره‌ی جدید زندگی‌اش به عنوان یک عکاس آغاز شد. طی یک سال کامرون به عضویت جامعه‌ی عکاسان لندن و اسکاتلند در آمد. در عکاسی‌اش، کامرون اصرار به خصوصی در شکار زیبایی داشت. او می نویسد: «آرزوی همیشگی‌ام به اسارت در آوردن زیبایی‌های قبل از خودم در قاب دوربین بود و همین موضوع باعث لذت‌بخش بودن عکاسی در نظرم می‌شد.»

«آنی، اولین موفقیت من»، اولین عکس کامرون که بسیار از آن راضی بود. سوژه‌ی عکس آنی ویلهلمنیا فیلپوت(۱۹۳۰-۱۸۵۴). ۲۹ ژانویه، ۱۸۶۴

آیا نمی‌دانستی که من و پدرت سوگوارانه در جستجویت بودیم؟. ۱۸۶۵

خوانش اوفِلیا. شماره‌ی ۲٫ ۱۸۶۷

اگر چه در زمان معاصرش سبک کامرون را زیاد ارج نمی‌نهادند، اما تاثیرش بر عکاسی مدرن به ویژه پرتره‌های کراپ شده‌اش بر کسی پوشیده نیست.

خواهر کامرون در خانه‌ای کوچک صحنه‌ای هنرمندانه را برای او طراحی کرد که کامرون توانست بسیاری از سوژه‌های معروف پرتره‌هایش را در آن بگیرد. از معروف‌ترین سوژه‌هایش می‌توان به: چارلز داروین، آلفرد لرد تنیسون، رابرت براونینگ، جان اوِرت میلیس، ویلیام مایکل روسِتی، ادوارد بِرن-جونز، اِلِن تِری و جورج فردریک واتس اشاره کرد. از میان سوژه‌های کمتر آشنای او می‌توان به ماری اِمیلی(مِی) پرینسپ، همسر هالارن تنیسون، دومین بارون تنیسون، اشاره کرد.

به سبب هوش و ذکاوتی که در نگاهداری آثار و استفاده از حق کپی‌رایت به کار می‌بست بسیاری از عکس‌های او اکنون در دست هستند. دلیل دیگر را شاید بتوان اینگونه بیان کرد این عکس‌ها تنها عکس‌های موجود از فیگورهای تاریخی هستند.

چارلز هِی کامرون، همسر جولیا کامرون. ۱۸۶۴

پرتره‌ی هِنری توبی پرینسِپ، از نوادگان جان پرینسِپ، عضو پارلمان. ۱۸۶۶

پرتره‌ی کامرون از جولیا پرینسپ، خواهرزاده‌ی خود و مادر ویرجینیا وولف. ۱۸۶۷

خواهرزاده‌ی کامرون یعنی جولیا پرینسپ بیوگرافی او را نوشت. جولیا مادر ویرجینیا وولف بود. جولیا مارگارت کامرون در کشور سریلانکا، در شهر کالوتارا به تاریخ ۲۶ ژانویه ۱۸۷۹ درگذشت.

آلیس لیدِل یک زنِ جوان. ۱۸۷۲

بئاتریچه چنچی. نام مدل: کِیت کِئون. می ۱۸۶۹

چارلز داروین. ۱۸۶۸

ماریان نورث. سریلانکا. قبل از ۱۸۷۹

References

  1. ^عکس آنلاین (aksonline.ir)
cameron9

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده