عکس آنلاین[1] / مصطفی ملکی: تاریخ پر است از عکس‌های دستکاری شده. آدولف هیتلر، ژوزف استالین و مائو همه‌شان به این معروف بودند که هم‌پیمانان قدیمی‌شان را بعد از عدم توافق از عکس‌های تاریخی حذف می‌کردند. حتی چرچیل هم از این قاعده مستثنی نبود.

سیگار وینستون چرچیل بعد از آنکه سیگار را نا سالم خواندند از عکسش برداشته شد.

در آن زمان شما تجهیزات تکنیکی خاص و تکنیک‌های زمان‌بر در تاریکخانه نیاز داشتید تا بتوانید یک عکس را دست‌کاری کنید. اما در عصر دیجیتال این کار آسانتر شد.

در سالهای اخیر مساله‌ی دستکاری عکس‌‌های مطبوعاتی در رسانه‌ها سر و صداهای زیادی برپا کرده است. از دستکاری عکس در روزنامه الاهرام[2] گرفته تا دستکاری عکس مرکز کنترل بحران نشت نفت[3]. از دستکاری عکسهای اوباما در مجله اکونومیست[4] گرفته تا دستکاری عکس اتاق جنگ اوباما در یک روزنامه یهودی[5].

رهبر ارشد حزب کمونیست چین، بو گو، از این عکس پس از آنکه از مائو جدا شد حذف شد.

حالا در جمهوری چک محصولی ارائه شده که می تو‌اند این مسئله را حل کند و به خصوص بانک‌ها و شرکت‌های بیمه در حال استفاده از آن هستند تا بتوانند عکس‌های دست‌کاری شده را تشخیص دهند. در سال ۲۰۰۴ گروهی از دانشمندان و کارشناسان دنیای دیجیتال به رهبری بابک مهدیان در پراگ گرد هم جمع شدند آن هم با یک هدف: ابزاری را بسازند که به سرعت بتواند تشخیص دهد که آیا یک عکس دستکاری‌ شده است یا خیر.

هیتلر دستور داد تا وزیر تبلیغاتش یعنی ژوزف گوبلز را از عکس اصلی حذف کنند.

آنها شنیده بودند که شناسه‌های تقلبی در بانک ثبت نام می‌کنند تا افراد بتوانند حساب‌های آنلاین قلابی را بسازند و همچنین عکس‌های دستکاری شده برای فریب دادن شرکت‌های بیمه استفاده می‌شد

آنها Verifeyed را خلق کردند تا بتواند تشخیص دهد که آیا عکس‌ها در یک نرم‌افزار ویرایش عکس قرار گرفته‌اند یا خیر و بتواند دوربین و یا تلفنی که آنها را گرفته است را تشخیص دهد.

یک متقلب سعی در این داشت که یک شرکت بیمه را توسط این عکس که گویی ماشینش خسارت دیده فریب دهد.

دوربین‌های دیجیتال سنتی چندین جزء دارند: یک سیستم اپتیکال، سپس یک سنسور عکس و سر انجام یک سیستم ذخیره. هر جزء یک اثر انگشت منحصر به فرد دارد. این اثر انگشت می‌تواند برای یک دوربین و یا یک مدل منحصر به فرد باشد و بنابراین می تواند زمانیکه یک تصویر دستکاری می‌شود مخدوش شود.

استالین به طور معمول دشمنانش را از عکس‌ها پاک می‌کرد. در این عکس یک کمیسر از عکس اصلی بعد از آنکه با او به اختلاف خورد حذف شد.

یکی از روش‌هایی که این دستگاه در مورد تصاویر قلابی استفاده می کند فهمیدن این است که یک عکس چند بار در فرمت JPEG برای ذخیره کردن فشرده شده است. اگر یک عکس دستکاری شده باشد، ابتدا از فشردگی در آمده است، در یک نرم‌افزار ویرایش عکس بارگذاری شده است، دستکاری شده است و در نهایت دوباره فشرده شده است. JPEG یک فرمت تقلیل دهنده است، یعنی هر بار که شما یک تصویر JPEG را فشرده می‌کنید برخی از اطلاعات از دست می‌روند تا یک فایل کوچکتر را ایجاد کنند. زمانیکه یک تصویر JPEG فشرده می‌شود، یعنی اینکه در بلوک‌های مجاور پیکسل‌ها خرد می‌شود. این بلوک‌ها به طور جداگانه فشرده می‌شوند اما هنوز به همان طریقی که در عکس اصلی بودند به یکدیگر مرتبط هستند.

موسولینی شخصی که دهانه‌ی اسب را گرفته است از تصویر اصلی حذف کرده تا عکس قهرمانانه‌تر جلوه کند.

شاه جورج ششم از عکس اصلی خودش، ملکه الیزابت و نخست وزیر کانادایی ویلیام لیون مکنزی کینگ حذف شد چون نخست وزیر می‌خواست تا به خودش جلوه‌ی قدرتمندتری بدهد.

نگران نباشید، ساندرا پولاک آسیب ندیده است. این تصویر تقلبی‌ست.

وبسایت خبری العربیه عکسی را منتشر کرد که در آن جت‌های جنگی به صورت دیجیتال بر بالای سر جنگجویان شورشی لیبیایی در شمال کشور در حال پرواز هستند.

اگر شخصی تغییراتی را در بخش‌هایی از عکس ایجاد کرده باشد، تغییرات به روشی مشابه با یکدیگر رابطه نخواهند داشت. Verifeyed قادر است تا این تفاوت‌ها را دنبال کند و تشخیص دهد. زمانیکه این دستگاه خلق شد یک آژانس خبری، یک بانک و دو شرکت بیمه با آن قرارداد بستند.

مجله‌ی فرانسوی Paris Match عکس رئیس‌جمهور وقت فرانسه یعنی نیکولاس سارکوزی را برای حذف چربی‌های اضافی دور کمرش دست‌کاری کرده بود.

پس از شش ماه کار بر روی یک و نیم میلیون عکس، حدود ۲ درصد خطا وجود داشت. البته این یک درصد بزرگ نیست. اما اگر یک شرکت بیمه سالانه ۴ میلیون عکس دیجیتال دریافت کند، این بدان معناست که ۸۰ هزار اشتباه وجود خواهد داشت. این ماشین برای هر عکس حدود یک تا دو ثانیه زمان صرف می‌کند. به سبب همین تاخیر، برای شرکتی که چندین هزار عکس را در روز  بررسی می‌کند این فرآیند به نظر زمان زیادی را صرف می‌کند. برای همین تیم عملیاتی دوباره دست به کار شدند. مشتریان سیستمی می‌خواستند که نه خیلی کند باشد و نه بسیار حساس. بعد از دوباره کار کردن بر روی سیستم، ضریب خطا به تنها ۰٫۰۱ درصد رسید و عکس‌ها را در زیر یک ثانیه بررسی می‌کند.

یک روزنامه‌ی روسی توسط یکی از گروه‌های هوادار کرملین عکسی دست‌کاری شده را چاپ می‌کند که در آن الکسی ناوانلی(وبلاگ نویس و فعال سیاسی) را در کنار بوریس اِی برژوسکی(سرمایه‌دار تحت تعقیب پلیس) نشان می‌دهد.

این دستگاه در مسائل نظامی و جنگ هم کاربرد دارد. دستگاه فهمید که آن سرباز از تصویر حذف شده بود.

توریست بر روی بالکن آخرین طبقه‌ی یکی از برج‌های دوقلو در واقع در حادثه‌ی یازده سپتامبر آنجا نبوده است. زمان حک شده بر روی عکس و هواپیمای پشت سر بعدها اضافه شده‌اند.

back-in-2004-a-group-of-scientists-and-digital-experts-led-by-babak-mahdian-came-together-in-prague-with-one-goal-to-build-a-toolkit-that-could-instantl

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده