نیکولاس گروسپیر، عکاس لهستانی،روز پنج شنبه یازدهم تیرماه در موزه هنرهای معاصر سخنرانی می‌کند.

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران این سخنرانی که از ساعت ۴ بعدازظهر آغاز می‌شود، با عنوان «گم گشته در معماری» است و با نمایش آثار این هنرمند همراه خواهد بود.

نیکولاس گروسپیر از هنرمندان مطرح بین رشته‌ای درحوزه ی معماری و عکاسی اروپا به شمار می رود و این برنامه با مشارکت سفارت جمهوری لهستان و همکاری مرکز هنرهای معاصر ورشو و جامعه تجربی نیو مدیا برگزار می شود.

پروژه‌های عکاسی وی ناظر به دو زمینه‌ی مستند نگاری و آثار مفهوم گرا است. وی در مجموعه عکس‌های مستندنگاری اش، بیشتر به تناسب وارتباطات میان حافظه‌ی جمعی و معماری مدرنیستی‌ای می پردازد که آرمان‌شهرهای امروزی موجب فراموشی آن شده اند. از طرف دیگر، آثار مفهومی گروسپیر به اهمیت بازی‌های ذهنی معطوف است که از نظر بصری به تصاویری جذاب، بحث برانگیز و یا حتی چیدمان منجر می شود.

 

تخصص اصلی وی موازنه‌ی کیفیت هنرمندانه‌ی موضوع عکاسی با رویکرد هستی‌شناختی است. پس‌زمینه‌ی او در حوزه‌ی علوم سیاسی و تاریخ  پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در کنار تجربه‌ی زیستن در این فرهنگ‌ها منجر به شکل گرفتن دیدگاهی نظام‌مند به تحولات سیاسی ـ اجتماعی جهان، تغییرات مفاهیم قدرت و نقش بایگانی ها در شکل دادن به ایده‌های متنوع تاریخی در گذر زمان در آثار وی گردیده است. گرایش و علاقه ی او به پروژه‌های معماری مدرنیستی، بناهای یادبود و نمادین و نیز مشارکت افراد و گروه های مستقل هنرمندان درسازمان دهی دوباره ی فضا و محیط پیرامون شان است.

کتاب نیکولاس گروسپیر که با همکاری کوباش لاکسا تألیف شده است، برنده ی جایزه‌ی شیر طلایی بی‌ینال معماری ونیز در سال ۲۰۰۸ شد. او جوایز بسیاری در کارنامه‌ی خود دارد و نمایشگاه‌های متعدد و پروژه‌های متنوعی در لهستان و دیگر کشورها اجرا و برگزار کرده است.

nicolas

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده