خانم فرانک هندرسون

عکس آنلاین[1] / مصطفی ملکی: دریس اولمان (Doris Ulmann) عکاس آمریکایی ۱۳۳ سال پیش در ۲۹ می ۱۸۸۲، در نیویورک به دنیا آمد. او به سبب پرتره‌های درخشانش از مردم آپالاچیا، مخصوصاً از هنرمندان و موسیقی­دانانی همچون خانواده‌ی Jean Ritchie معروف است.

اولمان عکاسی را در سال ۱۹۱۸ به عنوان یک عکاس پرتره شروع کرد. به عنوان یکی از شاگردانِ پیکتوریالیستِ Clarence White، کارهای ابتدایی اولمان شامل پرتره‌هایی از روشنفکران، هنرمندان و نویسندگان بود:‌ آثاری از William Butler Yeats, John Dewey, Max Eastman, Sinclair Lewis, Lewis Mumford, Joseph Wood Krutch, Martha Graham, Anna Pavlova, Paul Robeson, Lillian Gish و …

آلبرت انیشتین

در اواخر دهه‌ی بیست و اوایل دهه‌ی سی او به کنتاکی شرقی و دیگر قسمت‌های آپالاچیا سفر کرد و طی آن از مردم منطقه با احترامی خاص به سوژه‌هایش و چشمانی مردم‌نگارانه به سوی فرهنگ منطقه عکس می‌گرفت. تجهیزات اولمان نسبت به زمانه‌اش تا حدی از مد افتاده بودند. او از یک دوربین شش ونیم در هشت و نیم اینچی استفاده می کرد.

دریس اولمان به تاریخ ۲۸ آگوست سال ۱۹۳۴ درگذشت.

Doris Ulmann

منبع اولیه‌ی آثار اولمان در کلکسیون مخصوص دانشگاه اُرِگان است. این مجموعه شامل ۲۷۳۹ نگاتیو صفحه شیشه‌ایِ ژلاتینیِ نقره‌ای، ۳۰۴ پرینت مات، و ۷۹ آلبوم(حاوی ۱۰۰۰۰ پرینت) که توسط بنیاد دریس المان بین سال‌های ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۷ جمع آوری شده‌اند. از میان ۳۰۴ عکس مات، تقریباً نیمی از آنها پرینت‌های پلاتینیومی هستند که اوسط اولمان امضا شده‌اند. مجموعه‌های دیگری هم می توان در دانشکده‌ی بِرِآ در کنتاکی یافت که شامل ۱۶ پرتره‌ امضا شده‌ اصل و ۱۸۶ پرینت نیتراتی نقره‌ای می باشند. به عنوان اُبژه‌هایی هنری، آثار او را می‌توان در خیلی از موزه‌ها یافت از جمله موزه‌های اسمیثونیان و جِی پل گِتی.

 

References

  1. ^عکس آنلاین (aksonline.ir)
449px-old_woman_in_sunbonnet_by_doris_ulmann

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده