نمایشگاه عکس میثم حسنلو‎

 نمایشگاهی از عکس‌های میثم حسنلو با عنوان «مهمان شهر»، جمعه ۲۹ خرداد ساعت ۱۷، در نگارخانه «زمستان» خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود.

به گزارش ایسکانیوز، این پروژه درباره مهاجرین افغان در ایران است که در اوایل انقلاب به ایران مهاجرت کردند و تقریبا بسیاری از آنها در حدود ۳ دهه است که در ایران زندگی می‌کنند و تشکیل خانواده و صاحب فرزند شده‌اند.
میثم حسنلو متولد سال ۱۳۶۵ در تهران است و از سال ۱۳۸۴ به صورت خود‌آموز عکاسی را شروع کرده و تا امروز ادامه داده است. این هنرمند که بیشتر در شاخه مستند اجتماعی فعالیت می کند؛ در بخشی از بیانیه نمایشگاه اخیرش آورده است:
« بسیاری از این مردمان در اوایل ورودشان به ایران (زمانی که مجاهدین با روس‌ها درگیر بودند) به کمپ‌های سازمان ملل هدایت شدند که در بسیاری از شهر‌های مرزی و یا نزدیک به شهر‌های مرزی اسکان داده شدند و بسیاری هم ناخواسته یا خود خواسته در پی شغل وارد شهر‌ها گشتند، شغل‌هایی مانند بنایی، کارگری، رفتگری و کار در کارگاه‌های غیر قانونی و غیر بهداشتی با شرایطی کاملا غیر استاندارد و عده‌ای هم که در کمپ‌ها ماندند، بعد از مدتی به همین کارها به علاوه تحصیل روی آوردند.

بسیاری از این جوانان شاید کشورشان را تا به حال ندیده باشند اما با فرهنگ ایرانی کاملا عجین شده‌اند و علاقه‌ای به بازگشت ندارند، بسیاری دیگر که سالخورده هستند پای بازگشت ندارند و عده‌ای هم که شهید دادند، می‌خواهند بازگردنند و تعدادی هم از ترس طالبان دیگر باز نمی‌گردنند.»
پروژه «مهمان شهر» حاصل قریب به ۲ سال فعالیت این هنرمند است، عکس‌های این مجموعه هم از مهاجرین در شهر‌ها و هم در کمپ‌های سازمان ملل و تعدادی هم در کارگاه‌های غیر قانونی کار و افغانستان… گرفته شده است.
هنرمند در این پروژه سعی کرده تا به عنوان یک شاهد عینی اتفاقات و لحظه‌ها را ثبت کند و از هر گونه دخل، تصرف و جهت دادن به اتفاقات بپرهیزد.
گفتنی است، میثم حسنلو عضو انجمن عکاسان ایران و انجمن سینمای ایران است و تا کنون سه نمایشگاه انفرادی عکس در خانه هنرمندان ایران، کافه تئاتر شهر و نگارخانه لاله برگزار کرده است و «مهمان شهر» چهارمین نمایشگاه انفرادی عکس او در ایران محسوب می‌شود.
این هنرمند همچنین حضور در جشنواره عکس ورکیو فرانسه در سال ۲۰۰۸، عکس گلدن اسپور در سال ۲۰۰۹، عکس گلدن اسپور در سال۲۰۱۰، دومین جشنواره بین المللی عکس رژان ،۱۳۹۲ حضور در نخستین سالانه عکس ایران ۱۳۹۰، حضور در دومین اکسپوی عکس تهران ، ۱۳۹۲ حضور در چهارمین جشنواره بین المللی فیلم پروین اعتصامی ۱۳۹۳، تقدیر در جشنواره تهران ۹۰، تقدیر جشنواره بانک سامان در سال ۱۳۹۱ و … را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد.
در نمایشگاه «مهمان شهر» در مجموع ۸۱ اثر سیاه و سفید و ۸ اثر رنگی، به روی دیوار خواهند رفت.
علاقه مندان برای دیدن این نمایشگاه می‌توانند تا ۷ تیر همه روزه از ساعت ۱۴ تا ۲۱ به نشانی خیابان آیت الله طالقانی، خیابان شهید موسوی، باغ هنر، خانه هنرمندان ایران مراجعه کنند.

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده