عکس آنلاین[1] / مصطفی ملکی: عکاسی از زمانی که در اوایل قرن نوزدهم اختراع شد تبدیل به مدیومی از ممکن‌های نامحدود شده است. استفاده از دوربین‌ها به ما این اجازه را داده است تا لحظات تاریخی را ثبت کنیم و روشی که با آن خودمان و دنیای اطراف‌مان را می‌نگریم دوباره شکل دهیم. برای بزرگداشت تاریخ عکاسی سعی کرده‌ایم تا بیست عکس از اولین‌های هر دوره‌ی عکاسی را طی دو قرن گذشته کنار هم قرار دهیم.

۱٫ اولین عکس: اولین عکس جهان به سال ۱۸۲۶ توسط ژوزف نیسِفور نیِپس گرفته شد. این عکس از پنجره‌های طبقه‌ی بالای منزل نِیِپس در منطقه‌ی بورگاندی فرانسه توسط فرآیندی که به عنوان هلیوگرافی شناخته می‌شود گرفته شد.

۲٫ اولین عکس رنگی: اولین عکس رنگی جهان توسط فیزیکدان و ریاضیدان، جیمز کلرک مکسوِل گرفته شد. قطعه‌ی بالا اولین عکس رنگی پایا تصور می‌شود و توسط مکسول طی یک سخنرانی در ۱۸۶۱ ارائه شد. توماس ساتِن، خالق SLR، کسی بود که دکمه شاتر را فشار داد، اما مکسول فرآیند علمی‌ای که باعث ممکن شدن آن شد را ایجاد کرد.

۳٫ اولین عکس از پرتاب دماغه‌ی کاناوِرال: عکاسان ناسا اولین عکس از پرتاب دماغه‌ی کانورال را در جولای ۱۹۵۰ گرفتند. راکتی که پرتاب شد به عنوان «بامپر۲» معروف است. این عکس همچنین عکاسان دیگری را نشان می‌دهد که برای گرفتن تصاویرشان از این رویداد آماده می‌شوند.

۴٫ اولین عکس دیجیتال: اولین عکس دیجیتال در سال ۱۹۵۷ گرفته شد؛ این زمان بیست سال قبل از زمانی‌ست که مهندسِ کداک اولین دوربین دیجیتال را اختراع کند. عکس یک اسکن دیجیتال از عکسی‌ست که روی یک فیلم قرار دارد. عکس از پسرِ راسل کِرش است و رزولیشن ۱۷۶ در ۱۷۶ دارد؛ یک عکس مربع شکل که به اندازه‌ی عکس‌هایی ست که در اینستاگرام گذاشته می‌شوند.

۵٫ اولین عکس از یک شخص: این عکس توسط لوئیس داگر گرفته شده است و هدفش گرفتن بولوار تمپل در پاریس بود. به خاطر زمان نوردهی طولانی (حدود هفت دقیقه) خیلی از افرادی که در خیابان قدم می‌زدند به اندازه ی کافی معلوم نیستند تا بتوانند تاثیر چشمگیری داشته باشند. به هر حال، در گوشه‌ی پایین سمت چپ ما می‌توانیم مردی را ببینیم که ایستاده است و کفش‌هایش را داده است تا واکس بزنند. تحلیل‌های بیشتر روی عکس نشان داد که چند نفر دیگر هم در عکس وجود دارند. شما هم می‌توانید آنها را پیدا کنید؟

۶٫ اولین عکس سلف-پرتره: این عکس توسط رابرت کرنولیوس گرفته شده است و مکانش خیابان چستنِت در مرکز فیلادلفیا است. این عکس حدود ۱۸۵ سال پیش گرفته شد.

۷٫ اولین عکس گول زننده: این عکس در سال ۱۸۴۰ توسط هیپولیت بایارد گرفته شده است. هم بایارد و هم داگر بر سر عنوان «پدر عکاسی» با هم جنگ داشتند. به نظر بایارد فرآیند عکاسی‌اش را قبل از داگر شروع کرده بود. در یک حرکت اعتراضی، بایارد عکس را از یک مرد خفه شده تولید کرده است که براین ادعاست که خودش را به خاطر یک خصومت کشته است.

۸٫ اولین عکس هوایی: این عکس توسط یک هواپیمای بی‌سرنشین گرفته نشده است، بلکه توسط یک بالن به سال ۱۸۶۰ گرفته شده است. این عکس شهر بوستون را از ۲۰۰۰ پایی نشان می‌دهد. عکاس آن جیمز والاس بلک است.

۹٫ اولین عکس از خورشید: اولین عکس از خورشید توسط دو فیزیکدان فرانسوی به نام‌های لویی فیزو و لئون فوکو در دوم آپریل ۱۸۴۵ گرفته شد. این عکس با استفاده از فرآیند داگرتایپ گرفته شد.

۱۰٫ اولین عکسِ فضا: این عکس توسط  راکت V-2#13 گرفته شد که در بیست و چهارم اکتبر سال ۱۹۴۶ به آسمان پرتاب شد. این عکس زمین را به صورت سیاه و سفید از فاصله‌ی ۶۵ مایلی نشان می‌دهد. دوربینی که عکس توسط آن گرفته شد یک دوربین ۳۵ میلیمتری است که در هر ثانیه یک فریم را می‌گرفت.

۱۱٫ اولین عکس خبری: نام فتوژورنالیستی که این عکس را گرفته از بین رفته است، اما اثرش نه. این عکس در سال ۱۸۴۷ طی فرآیند داگروتایپ گرفته شد است و تصور بر این است که اولین عکس خبری ست. عکس مردی را نشان می‌دهد که در فرانسه دستگیر شده است.

۱۲٫ اولین عکس یک رئیس‌جمهور: جان کوئینسی آدامز، ششمین رئیس جمهور ایالات متحده، اولین رئیس جمهوری بود که دستور گرفتن عکس از خودش را داد. تاریخ آن سال ۱۸۴۳ است، چندین سال پس از آنکه او دفترش را به سال ۱۸۲۹ ترک کرد. اما اولین عکس یک رئیس جمهور که در دفترش گرفته شده است جیمز پولک بود، یازدهمین رئیس جمهور ایالات متحده، که به سال ۱۸۴۹ گرفته شد.

۱۳٫ اولین عکس از صاعقه: این عکس به سال ۱۸۸۲ گرفته شد و عکاس آن ویلیام جنینگز بود. هدف او این بود که نشان دهد صاعقه از آنچه که تا آن موقع درباره‌اش می‌اندیشیدند سوژه‌ی پیچیده‌تری است.

۱۴٫ اولین عکس از سقوط هواپیما: عکس از فجایع شاید سوژه‌ای خوشایند به نظر نرسد، اما ما می‌توانیم از همین اشتباهات برای آینده استفاده کنیم. این عکس به سال ۱۹۰۸ نشان دهنده‌ی صحنه‌ی مرگ یک خلبان به نام توماس سلفریج پس از سقوط هواپیمای آموزشی‌اش است. البته این هواپیما الیور رایت را نیز حمل می‌کرده است که البته او جان سالم به در برد.

۱۵٫ اولین عکس ماه: این عکس توسط جان دابلیو دراپر به تاریخ ۲۶ مارس ۱۸۴۰ گرفته شده است. عکاس از بالای پشت بام دانشگاه نیویورک این عکس را گرفته است.

۱۶٫ اولین عکس رنگی از منظره: این عکس که جهان رنگی را نشان می‌دهد به سال ۱۸۷۷ گرفته شده است. عکاس آن لویی آرتور دوکاس دو اُرُن پیشگام عکاسی رنگی است. عکس در جنوب فرانسه گرفته شده است.

۱۷٫ اولین عکسی که در کره‌ی ماه از زمین گرفته شد: این عکس به تاریخ ۲۳ آگوست سال ۱۹۶۶ گرفته شده است. این عکس از سفینه ی لونار در شانزدهمین چرخش خود به دور ماه بود.

۱۸٫ اولین عکس از یک گردباد: طبیعت می‌تواند نیروی ویران کننده‌ای داشته باشد و این عکس از یک گردباد به سال ۱۸۸۴ گرفته شده است. این عکس در کانزاس سیتی توسط عکاسِ آماتور، اِی اِی آدامز گرفته شد و در ۱۴ کیلومتری گردباد گرفته شد.

۱۹٫ اولین عکس از مریخ: اولین عکس از سیاره‌ی مریخ توسط وایکینگ ۱ لحظاتی پس از فرود بر روی این سیاره‌ی سرخ گرفته شد. عکس به تاریخ بیستم ۱۹۷۶ گرفته شد.

۲۰٫ اولین عکس سه بعدی از پرتره‌ی رئیس جمهور آمریکا: کارشناسان کامپیوتر در سیمسونیان و موسسه‌ی یو اس‌سی گروهی را تشکیل دادند تا تحت عنوان تکنولوژی‌های خلاقانه اولین پرتره ی سه بعدی را بگیرند. برای این کار از هشت دوربین اسپرت، و شش دوربین واید و ۵۰ نور ال ای دی استفاده شده است.

References

  1. ^عکس آنلاین (aksonline.ir)

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده