عکس آنلاین[1] / مصطفی ملکی: ظاهر شدن مقابل آینه و گرفتن یک سلف‌پرتره با دوربین چیز جدیدی نیست. مردم از قرن نوزدهم همیشه در پی راهی بودند تا بتوانند از خودشان عکس بگیرند. به عنوان انسان، همه‌ی ما به خودمان علاقه داریم. یک عکس می‌تواند ما را نسبت به آن وجودی که در دنیا در حال عرضه‌اش هستیم آگاه کند و از منظری به خودمان نگاه کنیم که دیگران ما را آنگونه می‌بینند. ما هم در این قسمت سعی کرده‌ایم تا سلف‌پرتره‌هایی را از گذشته‌ی دور را به شما نشان دهیم.

دوره ی ادواردیَن، دهه‌ی اول قرن بیستم، با سلف پرتره‌ای از یک زن متولد شد که از آینه‌ی دراور و یک دوربین جعبه‌ای برای این کار استفاده کرد. عکس علی رغم اینکه نشان می دهد زن از خودش عکس می‌گیرد، در گوشه‌ای از خود نیز قفسه‌ای از عکس‌های دیگر را نشان می‌دهد. از همین نکته می‌توان فرض کرد که در ابتدای قرن این زن یکی از اشخاصی بوده که به عکاسی بسیار علاقه مند بوده است.

یکی از اولین سلف‌پرتره‌های نوجوانان در ۱۹۱۴ روی داد. عکس آناستازیا نیکولائِونا او را بر روی یک صندلی نشان می‌دهد که با کمک یک آینه‌ی بزرگ از خود عکس گرفته است. او این عکس را برای یکی از دوستانش ارسال می‌کند و در پیامی برای او می‌نویسد: «این عکسی‌ست که من از خودم گرفتم در حالیکه به آینه نگاه می‌کردم. خیلی سخت بود و دستانم می‌لرزیدند.»

نیکولائِونا در سال بعد هم یک عکس دیگر اینبار به همراه خواهرش گرفت.

ناصرالدین شاه، یکی از شاهان قاجار ایران به همراه همسرانش در حرمسرا

در سال ۱۹۱۷ توماس بیکر، زمانیکه بیست سالش بود یک عکس از خود گرفت. به میز مقابلش که نگاه می اندازیم یک بطری نوشیدنی خالی به همراه یک لیوان را می بیینیم ـــ قضاوت در این مورد با شما که بگویید آیا این اولین «پارتی سلفی» تاریخ بوده است یا خیر!

هنری ایوِنپوئِل هنرمندی بلژیکی بود که در واخر قرن نوزدهم زندگی می کرد. او بر روی مکتب فُویسم متمرکز بود. این سلف-پرتره را او در سال ۱۸۹۸ یک سال قبل از مرگش گرفته است.

عکاس سوئیسی فردریک بواسوناس، ۱۹۰۰

ایلزه بینگ، عکاس، ۱۹۳۱

عکاسِ لوکزامبورگی-آمریکایی ادوارد جین اشتایخِن،۱۹۱۷

ویویان مایر، عکاس خیابانی، ۱۹۵۴

همه‌ی سلف‌پرتره‌هایی که تا کنون دیدیم نمایی از انسان‌هایی کم وبیش مشهور بود. اما در ادامه افراد مختلف دیگری را می‌بینید که دست به این کار زده اند:

References

  1. ^عکس آنلاین (aksonline.ir)
unidentified_woman_taking_her_own_photograph_using_a_mirror_and_a_box_camera_roughly_1900-21

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده