نمایشگاه گروهى عکس هاى مستند خیابانى با موبایل در گالرى راه ابریشم برپا می شود.

گردآوری و انتخاب آثار نمایشکاه چارگوش بر عهده «بهروز مهرى[1]» عکاس مطبوعاتی و مستند شناخته شده ایرانی است که در سالهای اخیر با خبرگزاری فرانسه AFP همکاری می کند. در متن ارائه شده این نمایشگاه آمده است:

چارگوش فضایی است در چارگوشه​ ی گوشی​های همراه برای دیدن زندگی، مردم، مناظر خیابانی و هر آن چه در پیرامون ما در جریان است. شبکه های اجتماعی و به ویژه اینستاگرام معادلات عکاسی را نیز تغییر داده و بیش از هر چیز عکس را در منظر دیده​گان عموم قرار داده است که دیدن عکس و واکنش آنی و سریع بیننده از ویژه گی های آن است. با پیشرفت فن آوری های جدید در صنعت دوربین های موبایلی, عکاسی با موبایل شکلی حرفه​ای به خود گرفته و زمینه را برای دیدن عکس​های بهتر و سریع تر فراهم کرده است.

سنت​های کلاسیک عکاسی خیابانی که با ورود دوربین​های کوچک توسط عکاسانی چون هانری کارتیه برسون، رابرت فرانک، لی فرید لندر، گری وینوگراند بنا نهاده شد در سالهای ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۰ نقطه اوج و شکوفایی خود را در تاریخ عکاسی خیابانی تجربه کرد و موجب تولید تصاویری طبیعی و بدون ژست​های معمول جلو دوربین شد.
این شکل از عکاسی در عصر دیجیتال به وسیله​ی گوشی​های همراه عکاسان دوباره خودنمایی کرد و ثبت طبیعی زندگی روزمره را آسان تر کرد و باعث شد هر لحظه عکس​هایی از هر نقطه​ی دنیا را بر روی صفحه​ی جادویی موبایل  پیش روی خود ببینیم.

«پیر بوردیو» فیلسوف و جامعه شناس فرانسوی می​گوید « گفتمان زیباشناسانه همواره از تناقض میان کاربرد زیباشناسانه و تعریف اجتماعی عکاسی خبر می دهد» . شاید این دوگانگی و تناقض در هیچ جای دیگری بیشتر از عکاسی موبایل خودنمایی نکند: هم زمان با تبدیل شدن موبایل و عکاسی به  امری روزمره در زندگی اجتماعی، تصاویر گرفته شده توسط این ابزار به عنوان اثر مستند، اثر هنری ، فیلم یا عکس خبری و مانند آن​ها در شبکه های رسمی و حرفه​ای جایگاه ویژه​ای یافته​اند.

به نظر می​رسد دوربین موبایل بار دیگر «هنر عکاسی» را از جایگاه «هنر رسمی» خارج کرده و آن را به میان مردم آورده و وسوسه عکاسی با چنین ابزار کوچک و در دسترسی را برای هر عکاس حرفه​ای نیز امری واقعی کرده است. این​که عکاسی موبایل – همانند عکاسی خیابانی میانۀ قرن گذشته – به نقطه عطفی در تاریخ هنر عکاسی تبدیل شود حرفی غریب نخواهد بود.

نمایشگاه عکس های موبایلی چارگوش از ساعت ۴ تا ٨ جمعه ٢٢ خرداد گشایش می یابد.

گالرى راه ابریشم: فرمانیه، جنب شهروند، شماره ١٠٣ واحد  (گالری روزهای تعطیل و شنبه ها بسته است)

 

References

  1. ^بهروز مهرى (instagram.com)
chargosh

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده