عکس آنلاین[1]/مصطفی ملکی: گذر زمان و اثری که در اکنون دارد همانی است که گاهی «خاطره»­‌اش می­ نامیم و گاهی همان خاطره را «نوستالژی» و بسته به یگانگی­‌اش در زمان و ابژه­‌ای که در اکنون بازنمایی آن را بر عهده دارد «آنتیک» نام می‌نهیم. زمانی آنتیک را در بر زبان می‌آوریم که صحبت از یک و یا چند سده‌ی گذشته باشد. آنتیک­‌هایی بسیار پربها چه از نظر گذر تاریخ و چه از نظر حراجی‌ها. لذت گذر زمان را با دیدن آنها در خود احساس می­ کنیم. پرتره­‌ی پادشاهی در قرن هجده، جامی به جای مانده از یک امپراطوری در چند هزار سال پیش و … .

مدتی پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه در ایالات متحده تنها ۱۹۰ مغازه­ ی چاپ عکس یک ساعته باقی مانده است. سرعت کاهش ویران کننده­ ای که نویسنده­ ی مقاله هم از آن در تعجب بود.

او با این سوال تعجب خود را بیان کرد: «چقدر می­ تواند بد باشد؟ کسب و کار دیگری را می­‌توان سراغ داشت که این چنین ریزشی را فقط طی دو دهه داشته باشد؟» شاید تا فقط چند سال دیگر قرار است تنها یکی از این مغازه‌ها آن هم به عنوان یک مکان سمبلیک وجود داشته باشد. یک سمبل نه با پیشینه­ ی چند صد سال، نه، با پیشنه‌ی چند ده سال!

یکی از ورشکستگان این کسب و کار می‌گوید: «زمانی صف‌های طولانی پشت مغازه اجازه­‌ی هیچ کاری را نمی‌داد. اما به مرور و سال به سال و بعد ماه به ماه زمانِ هر کاری را داشتیم الّا کاری که قبلاً انجام می­ دادیم. هر روز خبر می‌­رسید که فلانی مغازه‌اش را تعطیل کرده است. اما من تصمیم گرفتم که بمانم. تحمل می­ کردم. به ناگاه دیدم که کار ما را همان تلفن همراه، بدون صرف زمان انجام می‌دهد. حتی دیگر فرزندانم هم برای عکس یادگاری به نزد من نمی­ آمدند. فهمیدم که دیگر جایی برای من و برای کار من نیست. خودم را چون لاک پشتی فرض می­‌کردم که هزاران فرسنگ با آنچه که اکنون روی می­ دهد فاصله دارد…»

حال به راحتی می­ توانیم به آلبوم­ های عکس چند ده صفحه‌ای خودمان مراجعه کنیم و برای­شان بگوییم که تا چند سال دیگر بی­ مانند خواهید شد. فقط تا چند سال دیگر.

References

  1. ^عکس آنلاین (aksonline.ir)
onehourphoto

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده