عکس آنلاین / مصطفی ملکی: گوین گاف (Gavin Gough) عکاس مستقل اهل تایلند چند روز پیش تصاویر بالا را به اشتراک گذاشت. تصویر سمت چپ در ۲۲ آوریل سال ۲۰۰۹ گرفته شده بود، دقیقاً شش سال و یک هفته قبل از تصویر سمت راست. آنها هر دو تصویری از شهر باکتاپور، یکی از تاریخی ترین شهرهای نپال، را قبل و پس از زلزله ی شنبه ی اخیر نشان می دهند.

گوین گاف در سال ۲۰۰۹، در حین اینکه مشغول عکاسی برای یک مجله بود، به ناگاه این دو خواهر را در مسیر بازگشت شان از مدرسه به خانه دید. یکی از همین تصاویر در اولین نمایشگاهش به نمایش درآمد.

Two sisters on their way home from school, Bhaktapur, Nepal

و اما این هفته و سفری دوباره به نپال، اما با اوضاع و احوالی نه چندان مطلوب، گوین گاف خود را کاملن به طور تصادفی در همان نقطه یافت. یادآوری گذر زمان در آن کوچه ی باریک اما اینبار با چهره ای ویران تلخ و شیرین بود. سرنوشت آن دو خواهر شاد و دوست داشتنی تمام ذهنش را درگیر کرده بود.

بسیاری از مردم در نپال طی این هفته زندگی شان را از دست داده بودند. بسیاری هم زخمی شده بودند. بسیاری دیگر نیز تنها شاهدان ویرانی و کشته شدن خانواده و دوستان و همشهریان شان در زمین لرزه شده بودند. اما فکر این دو خواهر حتی برای لحظه ای از ذهن گوین گاف دور نمی‌شد.

Bhaktapur, Nepal

گوین گاف با  چند کپی از این عکس‌ها در دستانش شروع به جستجوی آنها در سطح شهر باکتاپور کرد؛ شاید خیالی باطل. اما در نهایت هر دوی آنها را یافت! زنده و سالم!

یومانا و جامونا اکنون یازده سال شان است. آنها خانه شان را از دست داده‌اند و از شنبه به همراه خواهرشان، ساراسواتی، در چادر سکونت دارند. آنها آنچه را که از خانه شان بر جای مانده بود را به گوین گاف نشان دادند، تپه ای از آجرها درست در جاییکه عکس‌ها را از آنها گرفته بود.

والدین شان آنها را ترک کرده بودند و در کنار عمه‌شان بودند تا از حداقل باقی مانده‌های زندگی‌شان حفاظت کنند. در خانه‌ی عمه جای کافی برای دختران وجود ندارد. آنها روزانه دو بار از آشپزخانه‌ای که برای آوارگان تعبیه شده غذای‌شان را تامین می‌کنند و یک تانکر نیز هر روز صبح مسئله ی تشنگی شان را رفع می کند.

آنها اما ساکت و بهت زده اند. انتظاری هم نیست. به یکبار چشمانت را بگشایی و خیابان ها و کوچه ها و خانه ها به تلی از آوار تبدیل شده باشند. دیدن عکس‌های چند سال قبل شان کمی خنده را بر لبان‌شان جاری کرد. با تمهیداتی که گوین گاف برای شان فراهم کرد حداقل کمی حال شان نسبت به آن حال صبح بهتر شد.

گوین گاف می‌گوید: «هر چند از صمیم قلب خوشحالم که این دو خواهر را سالم پیدا کردم و حداقل امشب را با آرامش سر بر بالشت خواهند گذاشت، اما شاید آنها یک نمونه از هزاران داستان دلخراش در نپال باشند.»

Durbar Square, Nepal

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده