اگر فکر می‌کنید که این گونه عکاسی بسیار پیچیده و سخت است، باید بگویم که اندکی اشتباه می‌کنید. واقعیت آنست که با داشتن امکانات حداقلی این کار و اندکی گذاشتن وقت، می‌توانید به اندازه وسع خود از ستارگان عکاسی کنید. در این مقاله قصد داریم چند توصیه و ترفند و همچنین کلیاتی درمورد عکاسی از آسمان شب را به شما آموزش دهیم.

چی لازم داریم؟

قطعاً امکاناتی برای گرفتن عکس از ستارگان لازم است. اما اینجا چیزهایی را به شما پیشنهاد می‌کنیم که با داشتنشان قطعاً به نتیجه بهتری خواهید رسید:

۱ . دوربین فول فریم؛ برای داشتن گستره حساسیت (ISO) بیشتر

۲ . لنز فیش‌آی؛ برای ثبت پهنه وسیع‌تری از آسمان در عکس

۳ . سه پایه؛ برای ثابت ماندن دوربین در نوردهی‌های طولانی

بدون داشتن این امکانات هم می‌توانید از آسمان شب عکاسی کنید، اما قطعاً در کیفیت کارتان تاثیر خواهد گذاشت. البته بدون سه پایه می‌توان گفت که تقریباً غیرممکن است و با نداشتن لنز فیش آی کمی کار سخت می‌شود، اما با نداشتن دوربین فول فریم می‌توان کنار آمد.

آموزش عکاسی از ستارگان برای تازه‌کارها

تنظیمات دوربین چی باشه؟

عکسی که در بالا می‌بینید با این تنظیمات گرفته شده‌است؛ دیافراگم f/2.8 ، سرعت شاتر ۲۵ ثانیه و حساسیت (ISO) 1600 . تقریباً با این تنظیمات به چنین عکسی دست پیدا خواهید کرد.

تذکر : عکس از آسمان شب، درحالی که ماه کامل و یا حتی نیمه ماه در قاب است امکان پذیر نیست. به صورت کلی نباید هیچگونه منبع نوری‌ای قدرتمند‌تر از ستارگان در قاب وجود داشته‌ باشند. از سویی دیگر باید در محلی عکاسی کنید که به میزان لازم از شهر فاصله داشته‌باشد. نزدیکی به شهر باعث تاثیر نور آن بر عکس می‌شود که اصطلاحاً به این مساله «آلودگی نوری» می‌گویند.

آموزش عکاسی از ستارگان برای تازه‌کارها

چرا باید تنظیمات دوربین اینجوری باشه؟

مهم‌ترین قسمت تنظیماتی که گفته شد، سرعت شاتر است که نباید کند‌تر از ۲۵ ثانیه باشد. سرعت کند‌تر باعث ثبت حرکت ستارگان (در اصل گردش زمین) در عکس می‌شود. ثبت حرکت ستارگان در عکس، گونه دیگری از عکاسی است که با این گونه که ما درحال بحث درباره آن هستیم متفاوت است. پس اگر قرار باشد با سرعت شاتری بین ۱۵ تا ۲۵ ثانیه عکاسی کنید، نیاز به جبران کمی نور هستید. بازترین دیافراگمی که با لنزهای فیش‌آی به آن دست خواهید یافت f/2.8 است که در این صورت همچنان نور برای ثبت عکس شما کافی نخواهد بود. اینجاست که پای حساسیت (ISO) به بحث باز می‌شود، تا به نوردهی عکس کمک کند. با داشتن دوربین دوربین فول فریمی مانند Canon 5D MK III یا Nikon D800 ، به راحتی می‌توانید حساسیت دوربین را تا ۲۰۰۰ بالا ببرید و اثر آنچنانی‌ای از نویز در عکس نبینید. در ادامه بحث نحوه کم کردن نویز در لایت روم را آموزش می‌دهیم.

آموزش عکاسی از ستارگان برای تازه‌کارهاویرایش عکس در لایت‌روممن همیشه عکس‌هایم را در لایت‌روم به صورت گسترده‌ای ویرایش و روتوش می‌کنم. من معمولاً بیش از یک پله نوردهی را در لایت‌روم افزایش داده و از کاهنده نویز (Noise Reduction) برای از بین بردن نویزهای رنگی ناخواسته که هنگام استفاده از مقادیر حساسیت بالا ایجاد می‌شود استفاده می‌کنم. عکسی که در زیر می‌بینید یکی از عکس‌هایی است که آن را پس از ثبت توسط لایت‌روم ویرایش کرده‌ام. آموزش عکاسی از ستارگان برای تازه‌کارهاو حالا تنظیماتی که در لایت رم برای ویرایش این عکس به‌کار گرفته‌ام می‌بینید.آموزش عکاسی از ستارگان برای تازه‌کارها۱. در قسمت اول می‌بینید که مقادیر سفیدی (whites) را به میزان +۴۶ افزایش داده‌ و مقادیر سیاهی (blacks) را به -۵۲ کاهش داده‌ام. من قصد داشتم که بین درخشش ستارگان و تاریکی آسمان کنتراست شدیدی ایجاد شود و این کار برای رسیدن به این هدف بهترین روش است. بالا بردن مقدار وضوح (clarity) به میزان +۵۵ نیز به همین دلیل است. از طرفی میزان غلظت رنگ‌ (saturation) را نیز افزایش داده‌ام تا رنگ ستارگان به بهترین شکل خود نمایش داده شود.۲ . در قسمت دوم می‌بینیند که اندکی وضوح عکس را از طریق پنل sharpening افزایش داده‌ام تا ستارگان برجسته‌تر به‌نظر بیایند. از طرف دیگر از پنل کاهنده نویز (Noise Reduction) استفاده کرده‌ام تا نویزهایی که به دلیل بالا ببردن وضوح ایجاد شده‌اند از بین بروند و به همین دلیل بخش رنگ (color) همین پنل را نیز افزایش داده‌ام.مثل حرفه‌ای‌ها شو

در این قسمت با معرفی پنل split toning و نحوه کار با اسلایدرهای آن، به شما نشان می‌دهم که چگونه می‌توانید جلوه‌ای جادویی و البته حرفه‌ای به عکس خود ببخشید. در قسمت پایینی آسمان در عکس، ته مایه‌ای فیروزه‌ای رنگ مشاهده می‌کنید که این رنگ با بالا بردن اسلایدر رنگ در قسمت سایه‌ها (Shadows) ایجاد شده‌است.آموزش عکاسی از ستارگان برای تازه‌کارها

همچنین می‌توانید با کم و زیاد کردن اسلایدرهای temperature و Hue تاثیرات رنگی متفاوت و جذابی بر روی عکس خود بگذارید. در نمونه پایین تاثیر سه روش اعمال temperature و Hue را بر روی عکس مشاهده می‌کنید.

آموزش عکاسی از ستارگان برای تازه‌کارها

نکته دیگری که می‌خواهم بگویم این است که ستارگان و آسمان شب را به عنوان زمینه عکس خود قرار دهید و درپیش‌زمینه و یا اطراف قاب از درخت، کوه، خانه و یا هر آبجکت دیگری استفاده کنید. این باعث ایجاد جلوه‌ای جذاب‌تر در عکس شما شده و آسمان را ملموس‌تر جلوه می‌دهد.

آموزش عکاسی از ستارگان برای تازه‌کارها

در پایان پیشنهاد میکنم از محل قرارگیری کهکشان راه‌شیری مطلع شوید و سعی کنید کمی آنها را بشناسید. خوشبختانه به لطف اپلیکیشن‌هایی که به راحتی در دسترس هستند، رسیدن به این منظور کار سختی نیست.

منبع: فارنت

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده