«در شرایط و وضعیت اجتماعی ما، جایزه‌ها و جشنواره‌ها هر چه بیشتر به سوی استقلال حرکت کنند و از حمایت‌های نهادهای دولتی استفاده نکنند بهتر است.»

مریم زندی چهره شناخته شده عکاسی ایران درباره جوایز عکاسی کشور گفت: «استقلال جایزه‌ها و جشنواره‌ها باعث می‌شود شرکت‌کنندگان بیشتر به‌ آنها اعتماد کنند. استقلال چنین برنامه‌هایی برای آنها که اهمیت می‌دهندبسیار امیدوار کننده است. البته ذکر عنوان مستقل،کنار نام جایزه و جشنواره کار ساده‌ای است و چنین رویدادهایی باید در عمل استقلال و عدم وابستگی خود را نشان دهند.»

عکاس کتاب انقلاب ۵۷، با اشاره به اینکه یکی از مهمترین پارامترهای جوایز مستقل تداوم آنهاست، از جایزه‌هایی که بعد از یکی دو دوره برگزاری به فراموشی سپرده می‌شوند انتقاد کرد و گفت: «جایزه‌ها باید سال ها با زحمت ادامه پیدا کنند و در نهایت به جایگاه خود برسند. اما برگزاری نامرتب باعث می‌شود این جایزه‌ها در روش نیز اعتباری نداشته باشند»

زندی تغییرات شکل گرفته در ترکیب هیئت داوران را مثبت ارزیابی کرده و گفت: «اینکه در ترکیب داوری خبری از داوران بین‌المللی نیست به خودی خود خبر خوب یا بدی نیست. به هر حال ما در داخل کشور عکاسان توانا و پیش‌کسوت داریم که می‌توانیم از حضور آنها بهره‌مند بشویم اما در کل داوری امری سلیقه ای است که هیئت کنار هم درباره‌ آثار ارسال شده قضاوت می‌کنند. بنابراین نباید نسبت به برنده شدن و نشدن حساس بود. بهانه برگزاری جایزه هایی از این دست تنها تشویق بیشتر و در معرض دید قرار دادن آثار است.»

گفتنی است مهلت ارسال آثار به پنجمین دوره جایزه عکس شید (جایزه مستقل عکاسی مستند اجتماعی) تا ساعت ۲۴ روز سه‌شنبه ۱۸ فرورودین ماه است و فراخوان آن از طریق این آدرس[1] در دسترس است.

References

  1. ^این آدرس (aksonline.ir)

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده