«جایزه‌های معتبر عکاسی در جهان معمولا مستقل هستند. بنیادهای گوناگون مانند ورلد پرس فوتو  از جمله این جایزه‌های مستقل هستند که سیستم‌های حمایتی خاص خود را دارند. در ایران جایزه‌های مستقل از حمایت‌ها و بودجه‌های دولتی بی‌بهره هستند.»

آرش خاموشی، داور پنجمین دوره جایزه عکس شید با حمایت از دریافت مبلغی بعنوان ورودی در پنجمین دوره گفت: «در ایران جایزه‌های مستقل راه‌های ساده‌ای برای درآمدهای خود ندارند. بعضی جایزه‌ها و جشنواره‌ در ایران هم می‌توانند از حمایت‌های اسپانسرها استفاده کنند اما کل این مسیر، مسیر ساده‌ای نیست و برای همه برگزارکنندگان امکان‌پذیر نیست. بنابراین بهترین و مناسب‌ترین روش برای کسب حمایت و تقویت این جایزه‌ها حمایت از جانب مخاطبان و عکاسان است. شاید در نگاه اول دریافت ورودی کمی عجیب به نظر برسد. حتی بر تعداد شرکت‌کنندگان تاثیر منفی بگذارد اما این مسئله در کوتاه مدت اهمیت چندانی ندارد. دریافت ورودی، حتی ورودی‌هایی با قیمت‌های بالا در جهان مسئله عادی محسوب می‌شود.»

خاموشی که سال گذشته در میان برگزیدگان معتبرترین جایزه عکس مطبوعاتی دنیا (ورلدپرس فوتو) حضور داشت، درباره ترکیب هیات داوران پنجمین دوره جایزه شید گفت: «برخلاف دوره‌های گذشته قرار است هر پنج داور در جلسه انتخاب آثار حضور داشته باشند.داوران باید بتوانند در یک جلسه گرد هم آیند و نظرات خود را با دلیلی به دیگر اعضا منتقل کنند. چنین روشی می تواند به قضاوت دقیق منجر شود.اما در روش قبلی برخی آثار به صورت آنلاین با داوران خارجی در میان گذاشته می‌شد. علاوه بر این داوران خارجی گاهی با زندگی و مسائل موجود در ایران بیگانه‌اند و همین مسئله می‌تواند بر قضاوت آنها تاثیرگذار باشد.»

گفتنی است مهلت ارسال آثار به پنجمین دوره جایزه عکس شید (جایزه مستقل عکاسی مستند اجتماعی) تا ساعت ۲۴ روز سه‌شنبه ۱۸ فرورودین ماه است و فراخوان آن از طریق این آدرس[1] در دسترس است.

References

  1. ^این آدرس (aksonline.ir)

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده