«جایزه‌های مستقل عکاسی که از بودجه‌ها و حمایت‌های دولتی بی‌نصیب هستند تنها یک راه برای موفقیت و تداوم دارند و آن تلاش برگزار کنندگان این جوایز است.»

بهروز مهری برنده اولین دوره جایزه شید که حالا عضو شورای سیاست‌گذاری این جایزه نیز هست، اعتقاد دارد که با توجه به تعداد کم چنین جشنواره‌هاو جایزه‌های مستقلی، تنها با تلاش برگزارکنندگان این رویدادها تداوم می‌یابند.

امسال جایزه شید با تغییری در نحوه پذیرش آثار برگزار خواهد شد. بهروز مهری ضمن حمایت از این موضوع،  معتقد است که این مسئله همزمان می‌تواند هم مثبت باشد و هم تاثیرات سو داشته باشد. مهری در این باره می‌گوید: «ورودی با هزینه‌های فعلی شاید هزینه‌هایی حدود یک هفتم هزینه‌های کل را تامین کند. از سوی دیگر شرکت‌کنندگان با وجود مبلغ ورودی نسبت به گذشته کاهش پیدا می‌کند. با وجود همه این موانع من با مقرر کردن هزینه ورودی موافق هستم. چرا که این مسئله می‌تواند به بالارفتن کیفیت آثار ارسال شده نیز کمک کند. شرکت‌کنندگان تلاش می‌کنند باکیفیت‌ترین آثار خود را به این جایزه ارسال کنند. همچنین هزینه تعیین شده نیز در واقع مبلغ ناچیزی است و این فیلتر اولیه می‌تواند به قضاوت بهتر داوران کمک کند.»

عضو شورای سیاست‌گذاری پنجمین دوره جایزه شید با اشاره به اینکه هیئت داوران در این دوره جایزه تغییراتی نسبت به دوره‌های گذشته دارد، گفت: «این دوره با مشکلات موجود و زمان محدود، قرار نبود که برگزار شود اما با تلاش برگزار کنندگان شرایط برای برگزاری مهیا شد. یکی از دلایل تغییر در آرایش هیئت داوران نیز همین مسئله زمان بود. البته من اصرار داشتم که داوری با پنج داور انجام شود. چون قرار است در نهایت از یک برگزیده تقدیر شود بهترین روش همین یک مرحله‌ای شدن و قضاوت پنج داور است. از دیگر ویژگی‌های هیئت داوران در این دوره حضور داوران جوان است. غیبت جوانان در جامعه عکاسان بسیار پر رنگ است که اکنون با این ترکیب می‌توانیم به استفاده از ظرفیت‌های عکاسان جوان با استعداد نیز امیدوار شویم.»

برنده اولین دوره جایزه عکس شید افزود: «عکاسی مستند، عکاسی کاربردی است که از زمان آغازش تغییرات زیادی داشته است. این تغییرات در دید جوانان با دقت ثبت می‌شود در صورتی که آنها که قدیمی‌تر هستند تغییرات جدید را نمی‌شناسند و ممکن است نسبت به آن نظر خوبی نداشته باشند. در ترکیب داوران این دوره تلاش شده از عکاسان خبری،مستند و مستند اجتماعی استفاده شود.»

گفتنی است مهلت ارسال آثار به پنجمین دوره جایزه عکس شید (جایزه مستقل عکاسی مستند اجتماعی) تا ساعت ۲۴ روز سه‌شنبه ۱۸ فرورودین ماه است و فراخوان آن از طریق این آدرس[1] در دسترس است.

References

  1. ^این آدرس (aksonline.ir)

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده