آزاده باقری / عکس آنلاین: فرض کنید شما یک ایده‌ی قدرتمند برای یک پروژه‌ی عکاسی دارید ولی تمام سرمایه‌ی مورد نیاز برای پیاده کردن آن را دارا نیستید. وضعیت آشناییست؟ نه؟
سازمانهای بسیاری مانند شرکتهای غیرانتفاعی و خصوصی هستند که به سرمایه‌گذاری برای عکاسان ارزشمند بر مبنای استعداد و اهداف پروژه علاقه‌مندند. برخی کمک‌هزینه‌هایی را به آن دسته از عکاسان خبری ارائه می‌دهند که نابرابری اجتماعی را به نمایش می‌گذارند؛ برخی دیگر بر عکاسانی تمرکز می‌کنند که داستانهایی طولانی برای تعریف دارند.

برای آغاز، ۱۶ سازمان را گردآورده‌ایم که به شما در جستجویتان کمک کند. این فهرست به‌ هیچ وجه یک فهرست کامل نیست، پس باخیال راحت از طریق بخش نظرات سازمان‌های دیگر را اضافه کنید.

۱٫ کمک هزینه‌ی عکاسان مستقل سازمان Aaron Siskind[1]

کمک هزینه‌ی عکاسان مستقل سازمان سیسکیند به هنرمندانی اعطا می‌شود که در زمینه‌ی عکاسی یا هنر عکس‌بنیان کار می‌کنند. برای دریافت این امتیاز لازم است شهروند ایالات متحده آمریکا و حداقل ۲۱ ساله باشید. از برندگان سال ۲۰۱۳ این کمک هزینه می‌توان به Michelle Frankfurter، Wayne Lawrence، Joshua Lutz، Justin Maxon،Jenny Riffle و Sasha Rudensky اشاره کرد.

۲٫ بنیاد الکسیا (Alexia)[2]

بنیاد الکسیا کمک‌هزینه‌ و بورسیه‌هایی را برای آن دسته از عکاسان خبری فراهم می‌کند که رسالتشان بر پرورش درک فرهنگی و نمایش نابرابری اجتماعی تمرکز دارد. سازمان الکسیا کمک‌هزینه‌های متعددی دارد که شامل یک بورسیه‌ی حرفه‌ای و دانشجویی و یک بورسیه‌ی زنان پیشگام است. فهرست دریافت‌کنندگان پیشین شامل سباستین لیسته، فرزانه حسین و مهران همراهی می‌شود.

۳٫ کمک هزینه‌ی عکاس در حال ظهور Burn Magazine[3]

کمک هزینه‌ی عکاس در حال ظهور مجله‌ی برن برای کمک به استمرار پروژه‌ی شخصی عکاس است، چه پروژه‌ای مستند باشد یا پروژه‌ای با وجهی بیشتر در زیباشناسی هنری. دریافت‌کنندگان پیشین Diana Markosian, Iveta Vaivode, Oksana Yushko و Maciej Pisuk هستند.

۴٫ جایزه‌ی عکاسی خبری Carmignac Gestion[4]

جایزه‌ی عکاسی خبری کارمنیاک جسشن به آن دسته از عکاسان خبری در سراسر دنیا تعلق می‌گیرد که می‌خواهند یک پروژه‌ی طولانی مدت را بر موضوعی مشخص پیگیری کنند. زمینه‌ها می‌توانند گستره‌ای از تمرکز بر یک نزاع داخلی، دفاع، صلح یا عدالت اجتماعی، یا برجسته کردن یک تغییر تدریجی درون یک ملت را شامل شود. از متقاضیان خواسته شده تا محتواها را بصورت آنلاین و از طریق وبسایت موسسه‌ی کارمینیاک ارسال کنند. محتواها باید شامل مجموعه‌ای از تصاویر و یک پورتفولیو باشد که بیانگر کار کاندیدا است.

۵٫ کمک هزینه‌ی راه‌اندازی پروژه و کمک‌هزینه‌ی پیشبرد پروژه‌ی CENTER[5]

کمک هزینه‌ی راه‌اندازی پروژه‌ی سنتر به عکاسان بااستعدادی اعطا می‌شود که پیرامون مجموعه‌های هنری یا پروژه‌های مستند کار می‌کنند. جایزه‌ی نقدی ۵۰۰۰ دلاری به منظور کمکی به عکاسان در تکمیل پروژه‌های مربوطه و فراهم آوردن امکانی برای پیشرفت حرفه‌ای، چاپ و توانایی انتشار پروژه‌هایشان است. افزون بر جایزه‌ی نقدی، آثار برنده در نمایشگاهی در CENTER به نمایش درآمده، به انتشار Lenscratch رسیده و مزایای بیشتری را دریافت می‌دارد. Guy Martin با پروژه‌ی City of Dreams برنده‌ی این کمک هزینه در سال ۲۰۱۴ بود. همچنین CENTER یک کمک‌هزینه‌ی پیشبرد پروژه دارد که از عکاسی هنری، مستند یا خبری درحال اجرا حمایت مالی می‌کند. Adam Reynolds با پروژه‌ی Architecture of an Existential Threat دریافت کننده‌ی این کمک هزینه در سال ۲۰۱۴ بود.

۶٫ کمک هزینه‌ی Crusade Engagement[6]

Crusade for Art سازمانی است که می‌خواهد الهام‌بخش عکاسان در ایجاد مخاطبین جدید باشد که می‌خواهند با هنر به شیوه‌ای معنادار درگیر شوند. کمک هزینه‌ی کروسد به مبلغ ۱۰۰۰۰ دلار به عکاس انفرادی یا گروه‌ی از عکاسان با خلاقانه‌ترین طرح برای ارتباط با مخاطب در کارشان تعلق می‌گیرد. آنها درپی یافتن پروژه‌هایی هستند که مطالبه‌ای را برای عکاسی می‌آفریند و طرحی را به منظور پروردن ارتباطی حقیقی میان عکاس و مخاطب فراهم می‌آورد. سوالات متداول و راهنمای[7] گرنت را از اینجا ببینید.

۷٫ کمک هزینه‌ی پروژه‌های مستند (The Documentary Project Fund[8])

این کمک هزینه به عکاسانی اعطا می‌شود که از عکاسی به عنوان واسطه‌ای برای داستان‌گویی استفاده می‌کنند و صدایی را برای جوامع فقیر و مظلوم فراهم می‌آورند. جایزه‌ی ۳۵۰۰ دلاری دیدگاه رو به ظهور (Emerging Vision) و جایزه‌ی ۵۰۰۰ دلاری هنرمند شکل‌گرفته (Established Artist) در تابستان گذشته اعطا شده است. ولی این برنامه دوسالانه بوده و به زودی بار دیگر امکان ارسال درخواست باز می‌شود. دریافت‌کننده‌ی جایزه‌ی دیدگاه رو به ظهور در مارس ۲۰۱۴، Mafalda Rakos بود که به خاطر دیدگاهی که در موضوع تصویر بدن و اختلال تغذیه داشت، این جایزه به او تعلق گرفت.

۸٫ کمک هزینه‌ی FotoVisura [9]برای پروژه‌ی عکاسی ممتاز شخصی یا دانشجویی

این کمک هزینه، تنها برای عکاسانی باز است که با عنوان پروژه‌ی شخصی ممتاز یا دانشجویی در fotovisura.com[10] ناشر آثار خودشان هستند. داوران درپی عکاسانی هستند که با تصاویر قدرتمند و تعهد و فداکاری بالا داستانشان را بیان می‌کنند، خصوصا اگر آن داستان به منظور ایجاد اثرات مثبت در جامعه باشد. فراخوان بعدی سال ۲۰۱۵ در تابستان خواهد بود ولی شما می‌توانید در اینجا [11]نگاهی به برندگان سال ۲۰۱۴ داشته باشید.

۹٫ کمک هزینه‌های Images Getty[12] برای عکاسی مطبوعاتی

گتی ایمیجز در همکاری با Lean In تصمیم گرفته کمک هزینه‌ای ۱۰۰۰۰ دلاری را به عکاسانی اختصاص دهد که آثارشان داستانی از زنان یا دخترانی را به تصویر می‌کشد که از طریق جوامع یا زندگی شخصی‌شان به اهدافشان دست یافته‌اند. رسالت Lean In توانمندسازی و حمایت از زنان از طریق جوامع، تحصیل و حلقه‌های کاری است. برنده‌ی سال ۲۰۱۳ Matt Eich بود که به خاطر پروژه‌ای با نام Sin & Salvation in Baptist Town این جایزه را دریافت کرد. برندگان در سپتامبر هر سال معرفی می‌شوند.

۱۰٫ جایزه‌ی Inge Morath[13]

جایزه‌ی سالانه‌ی اینگ موراث که توسط اعضای Magnum Photos تأسیس شد، به عکاس زن زیر ۳۰ سالی تعلق میگیرد که شجاعتی مثال‌زدنی در زمینه‌ی عکاسی مستند از خود نشان دهد. این جایزه راهی است برای سرمایه‌گذاری در یک پروژه‌ی مستند طولانی مدت و جولای هر سال برگزار می‌شود. جولای گذشته، Shannon Jansen به خاطر پروژه‌ی A Long Walk این جایزه را از آن خود کرد. پروژه عکسهایی خیره‌کننده از کفش‌های پناهندگانی بود که از استان Blue Nile به منظور رسیدن به مرزهای سودان جنوبی فرار کرده بودند.

۱۱٫ جایزه‌ی کمک هزینه‌ی تحصیل عکاسی John Gutmann[14]

این جایزه هر ساله به عکاسان نوظهوری تعلق میگیرد که تعهد هنرمندانه در عکاسی هنری را به اثبات می‌رسانند. جایزه بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار است و گاهی به جمعی از عکاسان تعلق می‌گیرد. واجدین شرایط باید شهروند آمریکا بوده و بر اساس دستاوردهای حرفه‌ای‌شان معرفی شوند. دریافت کنندگان پیشین این کمک هزینه Soo Kim و Penelope Umbrico بودند.

۱۲٫ سازمان Manuel Rivera-Ortiz[15] برای عکاسی و فیلم مستند

این کمک هزینه عکاسان و فیلمسازان مستند را قادر می‌سازد که بودجه‌ای برای پروژه‌هایشان دریافت دارند. جایزه‌ی نقدی ۵۰۰۰ دلار است که به آثار غیرداستانی براساس موضوعات اجتماعی مانند سلامت، فقر، ظلم، جنگ و آزارهای سیاسی یا زن‌ستیزانه اعطا می‌شود. دریافتکننده‌ی کمک هزینه‌ی سال ۲۰۱۴ محمدعلی‌الدین یک عکاس خبری مستقل از قاهره است. پروژه‌ی او، زندگی کارگران معدن با تمرکز بر بهره‌کشی از کارگران در استان منیا در شمال قاهره بود.

۱۳٫ کمک هزینه‌ی عکاسان جوان جستجوگر National Geographic[16]

کمک هزینه‌ی عکاسان جوان جستجوگر نشنال جئوگرافیک برنامه‌ی یگانه‌ای است که مبلغی بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار را جهت موضوعات ماجراجویانه، دنیای باستان، محیط زیست، اجتماعی و فضایی اختصاص می‌دهد. برای دارا بودن شرایط باید بین ۱۸ تا ۲۵ ساله باشید و به دنبال کردن پروژه‌هایی با بنیان پژوهش، اکتشاف و حفاظت علاقه داشته باشید. برنامه‌های متعددی مانند کمیته‌ی پژوهش و اکتشاف (CRE)، شورای سفر (EC) و ائتلاف حفظ منابع طبیعی (CT) وجود دارد. هر برنامه روند درخواست مجزای خود و جوایز خود را داراست. جزییات درخواست را در اینجا ببینید[17].

۱۴٫ کمک هزینه‌ی بهترین عکاسی خبری NPPA[18]

انجمن عکاسان مطبوعاتی ملی (NPPA) میزبان رقابت سالانه‌ای است که کمک هزینه‌هایی را برای عکاسان، ادیتورها یا عکاسان خبری آنلاین فراهم می‌کند. این مسابقه تمام ابعاد عکاسی خبری، از عکس‌های لحظه‌ای، مالتی‌مدیا و ادیت فیلم یا عکس را دربرمی‌گیرد. هر رده جایزه‌ی جداگانه‌ای دارد. رده‌ها مشتمل بر موضوعات معاصر، محیط زیست، فیچر، اخبار بین‌المللی، پرتره، موضوعات شخصی و مانند آن است.

۱۵٫ پروژه‌ی عکاسی Open Society[19]

پروژه‌ی عکاسی اوپن سوسایتی با اعطای کمک هزینه‌هایی به افراد و سازمان‌ها، عکاسی را در جهت بسیج مردم حول موضوعاتی نظیر عدالت و حقوق بشر حمایت می‌کند. این پروژه برخلاف بسیاری از حامیان مالی پروژه‌های عکاسی، حمایتی را از پروژه‌هایی فرای عکاسی مستند اعمال کرده و نیز پروژه‌هایی را حول اشتغال مدنی، تحصیل، توجه به رسانه، دفاع و اصلاح تشویق می‌کند. جدول زمانبندی[20] این پروژه را ببینید.

 1. کمک هزینه‌ی یوجین اسمیت (W. Eugene Smith)[21]

کمک هزینه‌ی یوجین اسمیت به احترام عکاس بزرگ و سرشناس، یوجین اسمیت، برگزار می‌شود. این جایزه به منظور برکشیدن استعداد یا دیدگاه‌ی مثال‌زدنی در عکاسی مستند است که شرایط انسانی را برجسته می‌کند. دریافت کننده‌ی سال ۲۰۱۳ عکاس خبری مستقلی از نیوزلند به نام Robin Hammond بود. هاموند با نشنال جئوگرافیک، مجله‌ی تایم، NYT و مجله‌ی پولکا (Polka) هم همکاری می‌کند.

هرچند که عکاسی ظرفیت نمایان کردن، ترغیب و به حرکت درآوردن توده‌ها را دارا است، اما هزینه‌ی یک تأثیرگذاری می‌تواند بالا باشد. این کمک هزینه‌ها موقعیتی را برای عکاسان فراهم می‌آورد که نه تنها کارشان را پیش ببرند، بلکه بدون نگرانی برای مفاهیم مالی به هدف پروژه‌شان نیز دست یابند. به خاطر داشته باشید، موقعیت‌های بسیاری در جذب کمک‌های مالی مردمی جهت پوشش هزینه‌های پروژه‌تان وجود دارد که از آن میان می‌توان به Kickstarter، rockethub، gofundme و indiegogo اشاره کرد.

منبع: shahidulnews.com

References

 1. ^Aaron Siskind (www.aaronsiskind.org)
 2. ^بنیاد الکسیا (Alexia) (www.alexiafoundation.org)
 3. ^Burn Magazine (www.burnmagazine.org)
 4. ^Carmignac Gestion (www.fondation-carmignac.com)
 5. ^پروژه‌ی CENTER (www.visitcenter.org)
 6. ^Crusade Engagement (www.crusadeforart.org)
 7. ^سوالات متداول و راهنمای (www.crusadeforart.org)
 8. ^The Documentary Project Fund (thedocumentaryprojectfund.org)
 9. ^FotoVisura (grant.fotovisura.com)
 10. ^fotovisura.com (www.fotovisura.com)
 11. ^اینجا (grant.fotovisura.com)
 12. ^Images Getty (imagery.gettyimages.com)
 13. ^Inge Morath (www.ingemorath.org)
 14. ^John Gutmann (www.johngutmann.org)
 15. ^Manuel Rivera-Ortiz (www.mrofoundation.org)
 16. ^National Geographic (www.nationalgeographic.com)
 17. ^اینجا ببینید (www.nationalgeographic.com)
 18. ^بهترین عکاسی خبری NPPA (nppa.org)
 19. ^Open Society (www.opensocietyfoundations.org)
 20. ^جدول زمانبندی (photographyexpanded.submittable.com)
 21. ^کمک هزینه‌ی یوجین اسمیت (W. Eugene Smith) (smithfund.org)

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده