unnamed (1)

سیزدهمین دو سالانه عکس ایران با حضور معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وهنرمندان در موزه هنرهای معاصر تهران آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه عکاسی زوم نیوز به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، مجید ملانوروزی مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آئین گشایش سیزدهمین دو سالانه عکس ایران که عصرروز یکشنبه ۵ بهمن ماه سال جاری برگزار شد، با بیان اینکه برگزاری این دو سالانه مرهون تلاش های انجمن عکاسان است گفت: تصمیم گرفتیم دوسالانه و برنامه های فرهنگی دولت به صورت کامل به انجمن ها واگذار شود.

وی در مورد برگزاری دوسالانه ها در سایر کشورها نیز گفت: در حال حاضر ۱۳۰ دوسالانه موفق در دنیا برگزار می شود که دولتی است و برگزاری آنها بر عهده بنیادهاست.

وی گفت: در حال برنامه ریزی برای برپایی دوسالانه تهران با همکاری سایر نهادها مانند شهرداری هستیم که واگذاری دوسالانه ها به انجمن ها اولین گام در این زمینه است. چنانکه در تمامی شهرهای مهم دنیا دوسالانه هایی مانند دوسالانه پاریس برگزار می شود و بقیه رویدادها محدود به برگزاری جشنواره ها و مسابقات خاص است. باید در تهران نیز      دوسالانه ای با حضور تمامی انجمن های تخصصی برگزار شود.

ملانوروزی در ادامه به سابقه موفق ۵۰ ساله برگزاری دوسالانه تهران اشاره کرد. ۵۰ سال پیش دوسالانه تهران یکی از ۵ دوسالانه برتر دنیا بود ولی در حال حاضر هیچ جایی در این زمینه نداریم.

اسماعیل عباسی دبیر سیزدهمین دو سالانه عکس ایران نیز در ادامه این مراسم گزارشی از روند برگزاری این رویداد ارایه کرد و گفت: این دوره از دوسالانه به فاصله ۲۷سال در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود. این سیزده نمایشگاه هر کدام با استدلال و منطق های زمانه خود ارایه شده اند؛ گاهی در حد یک جشنواره و مسابقه، گاهی با نگاه  بین المللی، گاهی با اصرار به ملی بودن و گاهی عده ای از آن دفاع کردند و گاهی عده ای بر آن خرده گرفتند.

وی ادامه داد: شورای سیاستگذاری سیزدهمین دوسالانه عکی ایران، پس از بحث های بسیار، سرانجام دو گروه شرکت کننده را برای همراهی فراخواند. گروه اول باید با عنوان آرت فتوگرافی آثار خود را ارایه می کردند که در این بخش ۱۹مجموعه برگزیده شد. در این دوره برای اولین بار نحوه ارایه و چاپ آثار را پذیرفته شدگان معین کردند و دو تن از داوران نیز به آنها مشورت دادند.

عباسی اظهار داشت: در بخش دوم، آثار خلاقانه بود که به صورت تک عکس ارایه شد و سخت گیری داوران موجب شد تا در نهایت۳۸عکس در این بخش به نمایشگاه راه یابد. همچنین در این دوره در کنار دوسالانه، ۱۰نشست علمی در ۵ روز با حضور نزدیک به ۵۰ نفر برگزار خواهد شد.

مسعود زنده رود رئیس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران برگزاری سیزدهمین دوسالانه عکس ایران را اولین حرکت انجمن در سال جاری دانست و بر تدوین آئین نامه برگزاری دوسالانه تاکید کرد وادامه داد: برای واگذاری دوسالانه به انجمن عکاسان سه دوره و در واقع ۶ سال جنگیدیم. بالاخره بعد از این مدت مرکز هنرهای تجسمی و معاونت امور هنری اطمینان پیدا کرد که انجمن قادر به برگزاری این رویداد هنری است و بر اساس سیاست های دولت امید برگزاری این دوسالانه را واگذار کردند.

وی با اشاره به برگزاری این دوره از دوسالانه در موزه هنرهای معاصر تهران گفت: پس از سه دوره بازگشت این دوسالانه به موزه موجب شد نوع نگاه به دوسالانه وانتخاب آثار متفاوت شود.این نمایشگاه امروزحاصل سخت گیری های هیات داوران برای انتخاب آثار است وبرگزاری این دوسالانه موجب می شود تا انجمن ها برای برگزاری دوسالانه هنر تهران تجربه بیشتری کسب کنند.

علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در بازدید از نمایشگاه سیزدهمین دوسالانه عکس ایران در جمع خبرنگاران بر صلاحیت علمی، فنی و کارکردی انجمن های هنری برای برگزاری دوسالانه ها و رویدادهای هنری تاکید کرد. وی از نقش حمایت کنندگی دولت در این زمینه در بخش های مالی و امکانات خبر داد.

مرادخانی از تعیین چشم انداز برگزاری دوسالانه های تخصصی و انطباق با سیاست های فرهنگی، چشم انداز سیاسی و برنامه های بلند مدت مانند سند چشم انداز ۵ ساله کشور خبر داد که بر این اساس انجمن ها در تقویت زیرساخت های نیروی انسانی در بخش هنر کمک می کنند.

معاون امور هنری از ارتباط دو سویه انجمن های تخصصی و دولت سخن گفت. انجمن های تخصصی هنری می توانند در بخش آموزش و پژوهش ما را یاری کنند.  دولت نیز انجمن های هنری  را در مسایل زیرساختی مانند ساخت موزه گرافیک و در آینده موزه عکاسی حمایت می کند.

سیزدهمین دوسالانه عکس ایران توسط انجمن عکاسان ایران با همکاری مرکز هنرهای تجسمی معاونت امور هنری و مؤسسهٔ توسعه هنرهای تجسمی از روز ۵ بهمن ماه در موزه هنرهای معاصر تهران افتتاح و تا ۲۰ بهمن ماه برقرار  می باشد.

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده