1419842225788_458.jpg

دومین دوسالانه‌ی عکس غار بهمن‌ماه امسال با داوری چهار ایرانی و یک فرانسوی برگزار می‌شود.

به گزارش  ایسنا، این دوسالانه در دو بخش اصلی و جانبی برگزار خواهد شد؛ بخش اول معرفی دنیای پررمز و راز غارها است، فضاهای داخلی غارها از جمله غارنهشته‌ها، تالارها و راهروها، موقعیت مکانی غارها از بیرون، دهانه‌ها، مدخل‌ها و …، غارنوردی فنی (حضور غارنورد روی طناب، روی ابزار غارنوردی و در حین کارهای سخت که ارائه‌کننده تلاش تخصصی غارنوردان است)، محیط زیست و حیات در غارها (رویش‌ها و گیاهان داخل غار، زباله‌ها ، قارچ‌ها و حیوانات غارزی و اکوسیستم غارها)، باستان‌شناسی غارها (تصاویری از آثار باقی‌مانده از تاریخ، فسیل‌ها و سنگ‌نگاره‌ها و …)، مسائل زیست‌محیطی شامل زیرساخت‌های غلط، تخریب‌ها، آلودگی‌ها، تغییرات باقی‌مانده غیرقابل بازگشت به طبیعت.

در بخش جنبی نیز به موضوع بخش ویژه‌ی دومین دوسالانه‌ی عکس غار نگرشی به تاریخ ۷۰ساله‌ی غارنوردی در کشور پرداخته می‌شود.

داوری دومین دوسالانه‌ی عکس غار را چهار داور ایرانی و یک داور فرانسوی برعهده دارند؛ محمدابراهیم صافی، نامور عباسیان، ناصر میزبانی و بهزاد ترکی‌زاده داوران ایرانی و «فیلیپ کروچه Philippe CROCHET» داور فرانسوی دوسالانه‌ی عکس غار هستند.

«محمدابراهیم صافی» متولد ۱۳۴۹ تهران، فارغ‌التحصیل رشته‌ی عکاسی از دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. عضویت در موسسه‌ی توسعه هنرهای تجسمی ایران، داوری اولین جشنواره‌ی طلای سرخ ایران، داوری جشنواره‌ی عکس دوسالانه عکس ایران، عضویت در شورای سیاست‌گذاری جشنواره‌ی دوسالانه عکس ایران و داوری ده‌ها مسابقه و جشنواره‌ی ملی در کارنامه‌ی کاری او به چشم می‌خورد. همچنین شرکت در نمایشگاه عکس در کشورهای لیتوانی، هند، ترکمنستان و ایتالیا از جمله فعالیت‌های صافی است.

دوسالانه عکس غار

«نامور عباسیان» متولد ۱۳۴۷ در کرمانشاه است. او برنده و برگزیده‌ی ده‌ها جشنواره‌ی داخلی و خارجی است و برپایی ده‌ها نمایشگاه گروهی و انفرادی در داخل و خارج ایران و انتشار چند جلد کتاب عکاسی را در کارنامه‌ی کاری خود دارد.

 

«ناصر میزبانی» متولد ۱۳۴۳ در تبریز است و به‌عنوان یک عکاس میراث فرهنگی شناخته شده ‌است. او عکاس برگزیده سازمان یونسکو ۲۰۰۲، عکاس برگزیده سازمان میراث فرهنگی و دارنده غنی‌ترین آرشیو عکس آثار تاریخی ایران است.

«بهزاد ترکی‌زاده» متولد ۱۳۴۳در تهران است. او فیلمبردار و عکاس زیر آب، عکاس حوزه معرفی جاذبه‌های گردشگری و میراث فرهنگی ایران‌زمین است. همچنین سابقه‌ی تدریس عکاسی و تصویربرداری زیر آب از اتحادیه فستیوال‌های تصاویر زیر آب اروپا EUIFA را دارد. او همچنین نخستین ایرانی برنده رتبه اول و دوم عکاسی باستان‌شناسی زیر آب در فستیوال بین‌المللی عکاسی زیر آب، کشور ترکیه ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ و۲۰۱۱ است و برگزاری پنج نمایشگاه عکس انفرادی و دریافت ۲۵ جایزه عکاسی داخلی و خارجی فیلمبردار زیر آب را در کارنامه فعالیت‌های خود دارد.

«فیلیپ کروچه» متولد فرانسه است و از سال ۱۹۷۴ به عکاسی حرفه‌ای در غار پرداخته و یک باشگاه در همین راستا برای علاقه‌مندان تأسیس کرده‌ است. در سال ۱۹۸۳ با مدرک دکتری هیروژئولوژی از دانشگاه مونپولیه فرانسه فارغ‌التحصیل شد و به‌طور منظم از غارهای کشورهای دور، بخصوص در مناطق ایسلند، هاوایی و گرمسیری کارستسک کوبا، لائوس و بورنئو عکاسی کرده است.

دوسالانه عکس غار با هدف ایجاد فضایی متفاوت به جهت فراهم کردن شناخت و آگاهی بیشتر برای کلیه علاقه‌مندان به دنیای ناشناخته غارها از کلیه عکاسان، غارنوردان و علاقه‌مندان به طبیعت جهت شرکت کردن در این جشنواره دعوت به عمل می‌آورد. علاقه‌مندان می‌توانند تا ۱۵ دی‌ماه سال جاری آثار خود را به دبیرخانه دوسالانه ارسال کنند.

 

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده