برنده یادمان آفرینواره و جایزه نقدی به‌عنوان تک عکس سوم معتقد است اصلی‌ترین تجربه او از شرکت در این آفرینواره درک شور و حال عزاداری مردم زنجان و تلاشش برای منتقل کردن این شور حال از طریق عکس‌هایش بوده است.

به گزارش پایگاه عکاسی زوم نیوز به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران: مریم فروزنده عکاس شهرکردی شرکت کرده در نخستین آفرینواره محرم، آیین آینه فعالیتش به‌عنوان عکاس را از سال ۹۱ آغاز کرده است. حدود یک سال است که با انجمن سینمای جوانان ایران، دفتر شهرکرد همکاری می‌کند و بیشتر در گونه مستند اجتماعی به عکاسی می‌پردازد.

مریم فروزنده در توضیح دلایل شرکتش در نخستین آفرینواره محرم، آیین آینه گفت: از طرف انجمن سینمای جوانان ایران، دفتر شهرکرد برای شرکت در آفرینواره دعوت شدم. دلیلم برای شرکت در این آفرینواره هم این بود که تا قبل از این اتفاق به زنجان نیامده بودم و به‌واسطه آشنایی که با مراسم عزاداری این شهر از طریق صدا و سیما داشتم برایم موضوع بسیار جذابی بود که در این آفرینواره شرکت کنم و به‌واسطه آن از نزدیک شاهد چنین رویداد بزرگی باشم.

وی در خصوص تجربه مواجهه با عزاداری بزرگ مردم شهر زنجان و شرکت در آفرینواره افزود: در برخورد اول تفاوت‌های زیادی بین عزاداری ایام عاشورا در شهر خودم و شهر زنجان وجود داشت. صادقانه بگویم حسی که نسبت به عزاداری مردم شهر زنجان دارم این است که آن‌ها با قلبشان عزاداری می‌کنند. نمود واقعی این حرفم هم در این است که برخلاف اکثر شهرهای دیگر که عزاداری‌ها در هیئت‌ها مختلف و بسیار کوچک‌تر برگزار می‌شود، مردم شهر زنجان در قالب یک هیئت عظیم و یک‌شکل به عزاداری می‌پردازند که به نظرم اتفاق بسیار شگفت‌انگیزی است.

مدرس انجمن سینمای جوانان ایران، دفتر شهرکرد در خصوص هدفش از عکاسی این رویداد گفت: مهم‌ترین تجربه عکاسی برای اولین بار در شهر زنجان به نظرم در مرحله اول درک جنس عزاداری این آدم‌ها بود. اینکه پیر و جوان همه به یک‌شکل درگیر عزاداری هستند و یک همبستگی عجیب بین نسل قدیمی‌تر با نسل‌های تازه برقرار بود تجربه جالبی را برای من رقم زد که در مرحله دوم تلاش کردم این تجربه را از طریق عکس‌هایی که گرفته‌ام به دیگران منتقل کنم. شاید مراسم قربانی بزرگی که در این شهر برگزار می‌شود برای بیشتر عکاسان مسئله جذاب‌تری بود اما وقتی این همبستگی بین نسل‌ها و این‌یک شکل بودن مردم در عزاداری را درک کردم متوجه اتفاق عظیم‌تر و به‌مراتب مهم‌تری شدم که به نظرم عزاداری این شهر و مردمان این شهر را به اتفاقی بزرگ تبدیل می‌کند.

وی مزیت شرکت در آفرینواره را شرکت در یک کارگاه آموزشی دانست و افزود: من به‌شخصه خیلی راضی بودم، یک تجربه جدید در محیطی جدید را برای ما فراهم کرد. باعث شد با عکاسان دیگر از شهرهای دیگر آشنا بشویم و این به نظرم اتفاقی است که می‌تواند نتایج زیادی داشته باشد. برای مثال همه عکاسان در قالب یک‌گونه و در یک محیط عکاسی کرده‌اند اما با دیدن عکس‌هایی که در همین مجموعه به نمایش درآمده متوجه می‌شوید که نگاه‌ها چقدر متفاوت است. چنین درنهایت باعث می‌شود حس و تجربه شرکت در یک کارگاه آموزشی مفصل و منحصربه‌فرد را داشته باشم.

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده