اگر این چند روزه پیگیر اخبار بوده باشید، حتما شنیده‌اید که برف برخی از شهرهای ایران را پوشانده است. اگرعکاس باشید یا علاقه به عکاسی داشته باشید، می‌دانید که برف، درختان و طبیعت پوشیده شده از برف، می‌تواند عکس‌هایی خلق کند که به راستی ماندگار شوند.

شاید عکاسی در این آب و هوا سخت باشد و باعث یخ زدن سرانگشت دستها و پاهایتان شود، ولی اگر بدانید که نتیجه چه چیز زیبایی خواهد شد، قطعا درنگ نخواهید کرد. در مقاله زیر چند توصیه برای گرفتن عکس‌های برفی و سرد برایتان آماده شده است.

درست وسط برف بیرون بروید

 

چند توصیه ساده برای عکاسی در برف

 

بیشتر عکاسان زمان عکاسی را فردای روزی که برف باریده است انتخاب می‌کنند، اما بدانید که دقیقا در هنگام باریدن برف و وزیدن کولاک است که آسمان خاکستری و هوای خشم آلود می‌تواند عکس‌هایی ویژه برای شما ایجاد کند.

البته برای عکاسی در این زمان نکات ایمنی را حتما رعایت کنید.

مسیر مناسب را بیابید

 

چند توصیه ساده برای عکاسی در برف

 

برای پیدا کردن مسیر درست، زمان بگذارید. نکته این است که تنها برای عکاسی از برف بیرون نمی‌روید و قرار است چیزهای جالب به عنوان سوژه بی‌یابید. مسیری را بی‌یابید که هنگام بارش برف و نشستن آن، به حد اعلای زیبایی می‌رسد. این مکان می‌تواند یک پارک، یک خانه یا یک خیابان اصلی باشد.

از دوربینتان حفاظت کنید

دوربین‌های دیجیتال سرسخت هستند، اما باید حواستان به آنها باشد. برای آب و هوای بسیار سرد و یخبندان باید موارد ویژه‌ای را مد نظر بگیرید، اما برای یک آب و هوای سرد معمولی چند کار ساده است که بهتر است انجام دهید.

لنز مربوطه را انتخاب کرده و آن را روی دوربین نصب کنید و بعدا دوربین را بیرون ببرید. اینکار برای جلوگیری از ورود نم انجام می‌شود. ترجیحا لنز را تعویض نکنید و اگر امکان دارد، یک دوربین دیگر با لنز متفاوت همراهتان داشته باشید.

 

635537324286948883

 

بهترین و راحت‌ترین راه، استفاده از یک کیسه پلاستیکی با یک سوراخ در وسطش است. با این روش حتی می‌توان در هوای بارانی هم براحتی عکس انداخت.

حتما همراه خود چند دستمال میکروفیبر و حوله داشته باشید و لنز را هرازچندگاهی پاک کنید. اگر برف زیاد نباشد می‌توان از یک چتر استفاده کرد و دوربین را هر چند وقت یکبار خشک کرد، ولی اگر برف شدید و سریع باشد، از کیسه پلاستیکی و چتر باید به طور همزمان استفاده شود. در ضمن یادتان باشد که حتما باتری اضافه هم همراه خود داشته باشید، زیرا باتری‌ها در هوای سرد درست کار نمی‌کنند!

نکته دیگری هم که باید حتما به آن توجه کنید، تغییر دمای ناگهانی دوربین است، چیزیکه می‌تواند خیلی سریع برای دوربینتان مشکل ایجاد کند و باعث خرابی آن شود. پیش از آنکه مکان خود را تغییر دهید، اجازه دهید دوربین به آرامی تغییر دما دهد.

غروب تا طلوع را انتخاب کنید

 

چند توصیه ساده برای عکاسی در برف

 

همیشه نامناسب ترین زمان‌ها برای عکاسی بهترین نتایج را در بر دارد. حتما تا بحال شنیده‌اید که بهترین زمان برای عکاسی، ساعت‌های طلایی، شب یا در هنگام کولاک است، اما بهترین زمان در واقع زمانی است که تمام این شرایط با هم رخ دهد. حالا چطور؟ برنامه خود را طوری تنظیم کنید که پس از غروب در جای معین باشید. اگر درست در هنگام باریدن برف باشد، غروب نمی‌تواند آنچنان که باید درخشش داشته باشد، ولی هنوز هم همه چیز با این ترکیب عالی می‌تواند جادویی ایجاد کند که در عکسها خود را نشان دهد.

برای عکاسی از گرگ و میش، حتما سه پایه همراه داشته باشید. بعلاوه یک فلش قدرتمند نیز می‌تواند به فوکوستان کمک کند.

توصیه‌های بیشتر

اگر عکاسی‌تان دستی انجام نشود، ممکن است سفیدی برف در عکسها باعث ایجاد رنگ طوسی شده و آنها را تیره کند. توجه کنید که حتما اکسپوژر را در این زمانها تغییر دهید و نگذارید برف تلاش چند ساعته‌تان را با عکسهای تیره و خاکستری بر باد دهد.

 

چند توصیه ساده برای عکاسی در برف

 

اما گاهی هم هست که نمی‌خواهید برف را به سفیدی که است، ببینید. در این زمانها نیازی به تغییر اکسپوژر نیست و همه چیز می‌تواند خیلی طبیعی پیش رود.

در هوای برفی و طوفانی، فوکوس کار بسیار دشواری می‌شود. حتما از اینکه فوکوس روی منطقه مورد نظرتان است، مطمئن شوید.

منبع: آی‌تی رسان

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده