در آیینی از متصدیان برگزاری نخستین اردوی ملی عکس تعزیه در لامرد تجلیل شد.

13930814000841_PhotoA

بعدازظهر امروز با حضور فرماندار لامرد، تعدادی از گروه‌های تعزیه‌خوان، عکاسان و جمعی دیگر از مسئولان این شهرستان آیین تجلیل از متصدیان برگزاری نخستین اردوی ملی عکس تعزیه در لامرد که با حضور عکاسان خبری داخلی و خارجی در دهه نخست محرم صورت گرفت در سالن اجتماعات شهید جنگ‌آور فرمانداری لامرد برگزار شد.

در این آیین فرماندار لامرد با بیان اینکه برگزاری نخستین اردوی ملی عکس تعزیه در این شهرستان یک حرکت جدید از سوی انجمن عکاسان لامرد بود اظهار داشت: هنر تشکل‌های مردم‌نهاد حرکت‌های بزرگ بوده و برگزاری تعزیه یکی از این هنرهای بزرگ است.

عبدالرضا منصوری افزود: در برگزاری آیین تعزیه باید هزینه‌های بسیاری انجام داد و از سوی دیگر نیز ناملایمات را تحمل کرد و طبیعی است در چنین برنامه‌های بزرگی کمبودهایی نیز وجود دارد اما با تمام مشکلاتی که وجود دارد تعزیه‌داران با سعه‌صدر فراوان آن را باشکوه برگزار می‌کنند.

وی خواستار برگزاری همایش بررسی نسخه‌های تعزیه‌خوانی به‌ویژه در بخش اشعار با حضور تعزیه‌خوانان در سال آینده شد و گفت: کار فرهنگی در اساس بسیار سخت است و مانند کار عمرانی نیست که بروز فیزیکی دارد و نمایش آن نیز بسیار راحت است اما در کار فرهنگی هم باید نمایش آن به‌خوبی انجام شود و هم در ذهن مخاطب به‌خوبی قرار گیرد.

منصوری ادامه داد: رهبر معظم انقلاب نقطه‌نظرات بسیاری دارند که می‌تواند کمک بسیاری به اجرای بهتر و باشکوه آیین تعزیه کند و باید در اذهان نسل جدید موضوع قیام عاشورا به‌خوبی جای گیرد و تعزیه‌داران می‌توانند این رسالت را به‌خوبی دنبال کنند که در آینده به شکل بهتر و باشکوه‌تر در لامرد برگزار شود و در نخستین اردوی ملی عکس تعزیه یک نگاه ملی به تعزیه این شهرستان شد.

معاون فرماندار لامرد نیز با بیان اینکه اجرای تعزیه یک هنر بزرگ است تصریح کرد: عمر کم‌تر هنری به قدمت تعزیه می‌رسد و کسانی که در این آیین حضور می‌یابند هیچ‌کس برای آن‌ها دعوت‌نامه ارسال نمی‌کند و هر سال نیز نسبت به سال گذشته شاهد حضور بیشتر افراد در در آن هستیم که نشان از علاقه بسیار مردم لامرد به تعزیه است و تعزیه‌داران نیز خود برای برگزاری باشکوه این آیین هزینه می‌کنند.

سید مهدی احمدی‌زاده اضافه کرد: برخی مطالب و اشعار در تعزیه نیازمند اصلاح است و باید نوع پوشش افراد اجراکننده در آن مانند قدیم باشد.

همچنین رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لامرد بیان داشت: تاکنون هفت سوگواره تعزیه کشوری در شهرستان لامرد برگزار و فراخوان برگزاری هشتمین سوگواره تعزیه کشوری به تمام استان‌های کشور ارسال‌ شده است.

محمد هنرپیشه خاطر نشان کرد: نمایشگاه پوستر عاشورایی نیز در نخستین روز از برگزاری سوگواره تعزیه کشوری در لامرد برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: لامرد به‌عنوان قطب تعزیه جنوب کشور محسوب می‌شود و امروز ۲۷ گروه تعزیه‌خوان در این شهرستان وجود دارد و قدمت برگزاری تعزیه در لامرد به ۵۷۳ سال می‌رسد که نظم بسیار بالایی در برگزاری آیین تعزیه در این شهرستان وجود دارد و معانی اشعار آن نیز بی‌نظیر است.

رئیس انجمن عکاسان لامرد نیز در ادامه این آیین با اعلام اینکه مقدمات برگزاری نخستین اردوی ملی عکاسی تعزیه از شش ماه پیش از آن انجام شد بیان کرد: برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیقی برای برگزاری اردوی ملی عکس تعزیه صورت گرفت و از سوی دیگر نیز مسئولان حمایت‌های ویژه‌ای از آن صورت دادند و تمام عکاسان حاضر در اردو از نحوه برگزاری رضایت کامل داشتند.

علی حسن‌زاده عنوان داشت: اردوی ملی عکس تعزیه در هشت نقطه از شهرستان لامرد و یک نقطه از شهرستان مهر برگزار شد و تا ۹ آذرماه جاری عکس‌های برتر عکاسان به دبیرخانه ارسال خواهد شد. رئیس انجمن عکاسان لامرد ادامه داد: ۱۰۰ عکس برتر نیز به نمایشگاه عکس اربعین حسینی راه می‌یابد و به سه نفر برتر نیز جایزه ویژه اعطا می‌شود.

وی از چاپ کتاب عکس تعزیه لامرد شامل ۱۰۰ عکس برتر و برخی دیگر از عکس‌های تعزیه این شهرستان خبر داد و گفت: باید تعزیه‌داران یک نگاه ویژه به چاپ این کتاب داشته باشند و پیش‌بینی می‌شود در صورت همکاری تا شش ماه آینده این کتاب در ۳۰۰ تا ۵۰۰ جلد به چاپ برسد.

به گزارش فارس، در ادامه این آیین از متصدیان نخستین اردوی ملی عکس تعزیه و مسئولان گروه‌های تعزیه‌خوان در لامرد با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد.

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930901001309#sthash.r9RGYck5.dpuf

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده