n00330970-t

از آنجایی که همه ما در همه مسائل استاد تمام هستیم، بنابراین به خود اجازه می‌دهیم تا در تمام مسائل تخصصی به اطرافیان خود آموزش دهیم و توصیه کنیم. این مسئله در عکاسی صدچندان است.

اگر شما هم جزو کسانی باشید که تازه دوربین خریده و شروع به عکاسی کرده‌اند، حتماً از این اظهار فضل‌ها در امان نخواهید بود و سیل توصیه‌های اطرافیان غیر حرفه‌ای شما، ممکن است باعث گیج شدن و البته به اشتباه انداختن شما در عکاسی شود. گاهی این توصیه‌های غلط آنقدر محکم و قاطع بیان می‌شود که به نظر می‌رسد وحی منزل است.

در این یادداشت کوتاه فارنت، چند توصیه‌ رایجی که در بین این توصیه‌های به ظاهر خردمندانه وجود داشته و کاملاً غلط بوده و ممکن است برای عکاسی شما مشکل ایجاد کند را از سایت f stop lounge انتخاب کرده و برای شما بیان می‌کنیم. البته مجال این مقاله برای شرح تک تک آنها گنجایش نداشته و فارنت صرفاً تیتروار آنها را به شما می‌گوید، تا حداقل از عمل کردن به آنها فعلاً خودداری کنید. در آینده و با حرفه‌ای تر شدن در زمینه عکاسی، حتماً به دلیل عمل نکردن به این توصیه‌ها پی خواهید برد.

و اما این توصیه‌های غلط عبارتند از :

اگر دوربین گران قیمتی داشته باشی، عکاس خیلی خوبی خواهی شد.
یک کارت حافظه کافی است.
برای حرفه‌ای شدن، باید از تجهیزات گران قیمت استفاده کنی.
نیازی به باتری یدک نداری
مشکلات عکس را می‌توانی بعد در فتوشاپ اصلاح کنی.
همیشه از لنزهای پرایم (ثابت) استفاده کن، چون عکس‌های شارپ‌تری به دست می‌دهند.
همیشه از حساسیت (ایزو) ۱۰۰ استفاده کن، چون بهترین حساسیت است.
برای شروع کار بهتر است از لنزهای «X» استفاده کنی، این لنزها عالی هستند! (لنزهای X بسیار گران قیمت هستند)
وقتی از مردم عکاسی می‌کنی، پشت به آفتاب بایست.
هر توصیه‌ای که با جملات «چون راه درستش این است» و «چون این بهترین است» باشد.
هر توصیه‌ای که تنظیمات کاملاً دقیق برای شرایط مختلف معرفی کند. مانند؛ « هنگام عکاسی در شب حساسیت را بر روی ۳۲۰۰ و دیافراگم را بر روی f ۲.۸ و سرعت شاتر را ۳۰ ثانیه قرار دهید». این درحالی است که هیچ توضیحی بر چرایی این مقدار حساسیت و دیافراگم نمی‌دهد.
به سمت خورشید عکاسی نکن.
همیشه بر روی لنز باید یک فیلتر بسته شده باشد.
از قانون یک سوم‌ها تخطی نکن.
فقط هدفت را در کادر قرار داده و عکس بگیر.
فلاش دوربین به اندازه کافی خوب است، نیازی به خرید فلاش جداگانه نداری.

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده