به گزارش پایگاه عکاسی زوم نیوز به نقل از ایرنا، این نشست تخصصی روز سه شنبه در دو نوبت صبح و عصر با حضور ۲۶ عکاس شاخص دفاع مقدس و تعدادی از هنرمندان و هنرجویان عکاس استان یزد برگزار شد.

سخنران اصلی نشست صبح، محسن راستانی بود که با توجه به تجارب حضور خود در هشت سال دفاع مقدس و جنگهای بوسنی و لبنان و مطالعاتی که درباره تاریخ عکاسی جنگ در کشورهای صاحب سبک داشته است، فقدان دانش نظری و غفلت از تبدیل دانش ضمنی حاصل از عکاسی های دوران دفاع مقدس به دانش نظری و مبنای تئوریک فعالیتهای آتی را نگران کننده دانست.

وی خاطرنشان ساخت: عکاسی دفاع مقدس بدون حضور افراد حرفه ای ، هدفگذاری حرفه ای و نظام حرفه ای شکل گرفت اما در شرایط کنونی باید این تجارب گردآوری، مکتوب و مدون شود.

این استاد رشته عکاسی یادآور شد: ساز و کار حرفه ای در کنار انگیزه ها و عوامل اقتصادی عامل اساسی رونق رسانه ها در سراسر جهان است اما در ایران، این وضعیت وجود ندارد. به همین دلیل، عکاسی رسانه ای ما نیز همچنان مبتنی و متکی بر ذوق شخصی است.

وی هشدار داد: هرچه این ساز و کار دیرتر شکل بگیرد دیرتر به نتیجه خواهیم رسید.

راستانی اضافه کرد: حتی ممکن است بر اثر کوتاهی در اقناع نسلهای آینده با استفاده از ابزاری مثل عکسهای دفاع مقدس، خود این حقیقت بزرگ مورد انکار قرار گیرد یا نظریه های لاییک از تجربه بزرگ اعتقادی ما استخراج شود.

وی خواستار مشارکت همه نخبگان فرهنگی و متخصصان پدیدار شناسی و نشانه شناسی در مباحثات جدی پیرامون عکاسی دفاع مقدس و تفاوتهای آن با عکاسی جنگ در سراسر جهان شد و پردازش تئوریک این تجربه را اقدامی در جهت تثبیت دستاوردهای هنری جنگ تحمیلی در راستای الگو سازی رفتاری و پیشگیری از افول انگیزه های قهرمانانه در نسلهای آتی دانست .

راستانی گفت: غفلت از وظیفه متقاعد سازی نسلهای پس از جنگ باعث شکل گیری موزه های جنگ با رویکرد ‘ تقدیس اجمالی ‘ مجاهدان اسلام شده و این موزه ها حتی قادر به پاسخگویی این سوال فرزندان ما نیستند که می پرسند شما با چه کسی جنگیده اید؟.

ضرورت ایده پردازی حرفه ای برای استفاده از دستاوردهای هنری دفاع مقدس، و مقایسه دفاع مقدس با دیگر تجارب جهانی عکاسی جنگ، مهمترین نکات مورد تاکید سخنران اصلی نشست تخصصی عکاسان دفاع مقدس بود.

وی یادآور شد: نسلهای بعد از ما ظرفیت هایی فراتر از ظرفیت ما دارند و استفاده موفق از این ظرفیت ها در گرو تبدیل دانشهای ضمنی ما به دانش نظری و مبانی فکری و ایده های ملی با مشارکت هنرمندان رشته های مختلف و متخصصان مطالعات اجتماعی و مطالعات فرهنگی است.

راستانی با هشدار نسبت به به حاشیه رانده شدن صاحبان تجارب فرهنگی کشور بویژه در دوران دفاع مقدس گفت: مشغول شدن به تجلیل های سطحی به جای تحلیل و تبیین نیز جامعه ما را در مسیر تهی شدن از روحیه انتخاب گری، خلاقیت و چهرهای خلاق قرار خواهد داد.

دومین نشست تخصصی عکاسان دفاع مقدس نیز عصر سه شنبه برگزار شد. در این نشست که با اهداف کارگاهی برای هنرجویان یزدی ترتیب داده شده بود استادان برجسته عکاسی دفاع مقدس پیرامون ‘مجموعه عکس ‘ و نحوه شکل گیری آن از ایده تا اجرا و پایان بندی با هنرجویان سخن گفتند.

عکاسان شرکت کننده در کنگره ‘ یک پلک آسمان ‘ همچنین در گروههای چند نفره به دیدار خانواده شهدای شهرستان یزد رفتند.

مراسم افتتاحیه رسمی این کنگره صبح چهارشنبه در گلزار شهدای یزد برگزار می شود و شرکت کنندگان پس از برپایی مراسم افتتاح یک نمایشگاه عکس، نشست اصلی خود را از ساعت ۱۴:۳۰ در سالن اجتماعات هلال احمر یزد برگزار خواهند کرد.

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده