zoom

 نمایشگاهی از عکس‌های فراز حبیب اللهیان با عنوان « تن آدمی شریف است به جیب آدمیت » از عصر جمعه ۳۰ آبان‌ماه ۹۳ در گالری “ایده پارسی ” گشایش می‌یابد.
به گزارش پایگاه عکاسی زوم نیوز ،  در توضیحی بر آثار این نمایشگاه به قلم ” صالح تسبیحی ” آمده است::

بنیان آنچه فرازحبیب اللهیان پیش روی ما می‌گذارد تصویری وهم آلود و شخصی ست که مختصات عکاسی در آن به سود ایده‌ی اولیه به هم ریخته است. درنتیجه ما با یک تصویر عکاسانه روبرو نیستیم. با یک ایده‌ی پرداخته شده روبروییم که از عکس و ساخت و سازِ کامپیوتری برای بیان آن استفاده شده است. ایده‌ی اولیه‌ی فرازحبیب اللهیان تا آنجا که من فهم می‌کنم اما، در تمام آثار یکی نیست و نمی‌توان یک مولفه را به عنوانِ ایده‌ی او در نظر گرفت. اما با دقت و تامل بیشتر، می‌توان نقطه‌ی تلاقی تمام ایده‌ها در یک تقاطع را کشف کردو راجع به آن صحبت نمود.

از آنجایی که در این تصاویر انسان و زیست شهری او تکرار شده‌اند، می‌توان «هویت» را محل اشتراک تمام آن‌ها دانست. پیش از آنکه به تماشای هویت در آثارحبیب اللهیان بنشینیم اما، باید اذعان کرد آثار او به شدت شهری هستند.شهریت به عنوانِ محل زیست و وهم و پرواز. شهر به عنوانِ یک فرمِ مکرر، چه آپارتمان نشینی، چه بر بام و به تماشای بافت آنکه بروی، موضوعِ جدالِ آدمهای فراز با زندگی هستند.

این جدال بر سر هویت است. هویت خویش تعریف کرده‌ی متغیر. هویتی که با حذفِ سر از او سلب می‌شود. با حضور دستان متعدد بی‌بدن در جا به جای زندگانی و خانه‌اش متکثر می‌شود. و یا همچون جامه هرروز می‌توان انتخابش کرد و پوشید. می‌توان نوعی نقد پرشور بر این هویت، یا بهتر بگوییم بی‌هویتی در این تصاویر خوانش نمود: انسانی مرده که جای برگه شناسایی، به پایش تگ و بارکد کالا آویخته‌اند، پایی کنار کفش که واکس خورده می‌شود، انگار پوشش و برهنگی فرقی ندارند، و مردی سر و ته که به جای سرش بادکنک وجود دارد و سر انجام همین مرد است لابد، که از سرش دود بلند می‌شود. تمام این‌ها به کالا شدن انسان و هویتِ له شده در مصرف اشاره دارند.

با تمام این‌ها و با آنکه خالق آثار در جست‌و‌جوی معنا و بیان ایده است و برای آن بسیار هم کوشیده است، به نظر می‌رسد اگر بخواهیم از هنر صحبت کنیم گاهی بعضی از این تصاویر در تقابل با مفاهیم عمیق‌تر قرار می‌گیرند وبه سیاقِ روزنامه‌ها، خیلی رک و راست با ما صحبت می‌کنند. اینجاست که مرز تصویر سازی، کاربرد، و حرف زدن به وسیله‌ی تصویر، با هنر ناب مشخص می‌شود. اما آدمِ زنده در این تصاویر روزنامه نیست. کتاب است. کتابی که به پرواز در می‌آید. و می‌تواند به مرور بیشتر از آنکه تی‌تر و صدای بلندِ یک حرف یا حتا شعار باشد، سطری از کتاب باشد. چنان که در بعضی آثار هست و می‌بینیم. در ‌‌نهایت اگر بخواهیم مخاطبِ فراز حبیب اللهیان باقی بمانیم باید در انتظار تصاویر دیگری نیز باشیم که در مجموعه‌های آتی او به حتم خلق و ارائه خواهند شد و در آن‌ها با همین خطِ فرو ریزنده‌ی واقعیت روبرو شویم اما چنان که در بن مایه‌ی کارهای او پیداست، به سوی گفتن، با زبانِ سنگینِ آرام و عمیق‌تر رفته باشد.

   فراز حبیب اللهیان متولد ۱۳۶۸ در تهران و دانش‌آموخته کارشناسی معماری است.

وی تا کنون نمایشگاه های مختلفی در ایران و خارج از ایران برگزار نموده و جوایز مختلفی نیز کسب کرده است . فراز حبیب اللهیان در پروژه های مختلفی در حوزه عکاسی در ایران و خارج از ایران نیز شرکت داشته ، به بخشی از کارنامه هنری ایشان در ذیل اشاره میشود :

جوایز
جز ۱۵ فینالیست برتر در مسابقه بین المللی هنر لاگونا ونیز ایتالیا

در قسمت عکاسی  در ششمین دورهء آن سال  ۲۰۱۲

PREMIO ARTE LAGUNA   VENEZIA – ITALIA

۴ اثر منتخب در جشنواره بین المللی خیام

یک اثر (رها) نامزد دریافت جایزه در جشنواره بین المللی عکاسی خیام ٢٠١۴

نمایشگاهها

حراج آثار هنرهای تجسمی خیریه رعد ، آثار برگزیده توسط گالری اعتماد - گروهی

نمایشگاه پرنده ای که پر کشید- گالری دریابیگی - تهران - اردیبهشت ۱۳۹۲- با خانم تارا رحیمی

ونیز ایتالیا    Art Prize Laguna, Venice (Italy) 2011-2012

 فلورانس ایتالیا Tutto, Tannaz Gallery, Florence (Italy) 2011

مجموعه عکس ایتالیا -کافه عکس تهران - ۱۳۹۰

نمایشگاه بازتاب – کافه ٧٨ ( آثار برگزیده توسط گالری مهروا)

فعالیت ها :

Teatro Puccini عکاس پروژه مثنوی در فلورانس در

عکاس مراسم شاهنامه خوانی در فلورانس در کتابخانه ملی فلورانس

درle murate   Due giorni dell’Arte e Cinema nel Carcereعکاس برنامه

عکاس کارنوال شهر ویارجو ایتالیا

Lino Cento عکاس کارهای طراح مشهور ایتالیایی

 عکاس پروژه تاریخ  سیل فلورانس و جنگ جهانی در فلورانس

عکاس مجموعه فرهنگی هنری SIREH در فلورانس ایتالیا

فیلم کوتاه

 از بامدادی تا خاموشی و فیلم کوتاه رقص آتش

مستند

 خانه دور

—————————————————-

گشایش: جمعه ۳۰ آبان‌ماه ۹۳ – ساعت ۱۷ تا ۲۱
نمایشگاه تا ۵ آذرماه جاری هر روز از ساعت ۱۷ تا ۲۰ دایر است ..
گالری ایده پارسی : خیابان شریعتی – خیابان کلاهدوز – نرسیده به سه راه نشاط – کوچه اله وردی آذر  – پلاک ۲۸ -۲۲۶۱۷۰۹۸

آدرس اینترنتی جهت اطلاعات نمایشگاه :

http://persianideagallery.com[1]

 

References

  1. ^http://persianideagallery.com (persianideagallery.com)

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده