اخلاقی ترین تصمیم را بگیرید

قبل از انتخاب راه و وارد شدن به دنیای عکاسی خبری  باید بدانیم که در این حرفه همیشه پای اخلاق در میان است.
رعایت اخلاق در این حرفه، آماتور و حرفه ای ندارد. پس اگر پذیرفته ایم که می خواهیم عنوان عکاس خبری را با نام خود همراه داشته باشیم باید بدانیم رعایت اصول و اخلاق حرفه ای چه قبل، چه بعد و چه حین کار الزامی است.
بد نیست بدانیم که رعایت اخلاق هم خاص مرام، مسلک، دین، آیین، ملیت و حتی حرفه هم نیست. هر انسانی برای زیستن باید به قوانین احترام بگذارد و به اخلاقیات عمل کند. توجه به مقوله اخلاقیات برای یک عکاس خبری چه قبل از شروع کار، یا هنگام انتشار عکس هایش همیشه او را بر سر دو راهی ها یا بهتر است بگویم چند راهی ها قرار می دهد.
به عبارتی ساده تر اگر به مقوله اخلاقیات ورود پیدا کنیم، به نقاط ضعف و قوت مان اشراف پیدا می کنیم و به اتخاذ تصمیماتی انسانی- حرفه ای مجبور می شویم.
بنابراین برنده حرفه ای آن کسی است که در آن واحد بهترین و اخلاقی ترین تصمیم را بگیرد و به آن عمل کند. ما باید اول اینکه به رفتار، کردار و گفتارمان مدیریت صحیح داشته باشیم. دوم اینکه همیشه و در مقابل برخورد با سوژه های اصلی مان که مردم هستند این نکته را فراموش نکنیم که آنچه را برای خودمان و خانواده مان می پسندیم برای دیگران و خانواده های دیگران هم بخواهیم.
از همین حالا تصمیم بگیریم که اینگونه باشیم. چرا از فردا یا فرداهای دیگر؟
نتیجه اینکه هر کدام از ما با عمل به اخلاقیات کمک بزرگی به جامعه عکاسی خبری ایرانمان خواهیم داشت.
فراموش نکنیم که در روزها و ماه های اول در عمل به این اصول با سختی ها و دشواری هایی روبه رو خواهیم شد، ولی نکته مهم مبارزه با نقاط ضعف است نه برنده شدن.
محمد نوروزی

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده