«نجیب الله مسافر» عکاس خبری افغان با دستور مستقیم اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان از زندان آزاد شد.

هشت سال پیش در جریان یک جشن دولتی در افغانستان، نجیب‌الله مسافر از دو دختر که یک پلاکارد ورزشی با تصویر توپ بستکتبال را حمل می‌کردند عکاسی کرد و بعدها این عکس را به شرکت تبلیغاتی فروخت. این شرکت با دستکاری در عکس اصلی، به جای توپ‌ بسکتبال، لوگوی شرکت مخابراتی اتصالات را قرار داده و منتشر کرد. اتفاقی که سبب شکایت خانواده‌ی دختران حاضر در عکس بدلیل استفاده تجاری بدون اجازه از تصاویر این دختران شد. دادگاه ابتدایی و استیناف کابل در آن زمان نجیب‌الله مسافر را ده هزار افغانی (معادل ۲۰۰ دلار) جریمه کرده و خانوادهٔ دختر هم، طبق گفتهٔ خانوادهٔ این عکاس، از شکایت خود گذشت کردند.

ولی چندی پیش دادگاه نهایی پرونده پس از سپری شدن حدود هفت سال تشکیل شده و به صورت غیابی نجیب‌الله مسافر را به تحمل شش ماه زندان محکوم کرد. این اتفاق در حالی افتاد که عکاسان و فعالان رسانه‌ای افغانستان معتقد بودند بجای نجیب‌الله مسافر، شرکت تبلیغاتی باید مورد بازخواست قرار بگیرد.

شماری از خبرنگاران و نهادهای پشتیبان خبرنگاران در یک پیام به عبدالله‌ عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی از وی خواستند تا در نشست شورای وزیران درباره‌ی چگونگی حبس استاد نجیب الله مسافر صحبت کند و این موضوع را پیگیری کند.

آقای مسافر که از حدود ۱۷ روز قبل از سوی دادگاهی در کابل زندانی شد، در نهایت امروز با فرمان عفو اشرف غنی احمدزی رئیس جمهور افغانستان از زندان آزاد شد.

نویسنده: زهرا ستوده

منبع

آتلیه تخصصی عکس نوزاد ،کودک و بارداری- فوتو ستوده
زهرا ستوده
نویسنده: زهرا ستوده
عشق به عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز از کودکان ، من رو به کار بیشتر تشویق کرد و این وب سایت در راستای این فعالیت هنری و در جهت اطلاع رسانی و ارتقای سطح عکاسی در جامعه مجازی و همچنین به نمایش در آمدن نمونه کار های خودم ایجاد و در خدمت شما قرار گرفته است. امیدوارم از خواندن محتوا و دیدن عکس های این وبسایت لذت ببرید. استودیو ستوده آتلیه تخصصی عکس و فیلم نوزاد کودک وبارداری در کرج
نوشته های دیگر از نویسنده